10 órás munkanapok 2015-től ? Terjedhet a tízórás munkaidő…..
A Miniszterelnökség után több tárca, illetve számos minisztériumi háttérintézmény is fontolgatja a tízórás munkanapra történő átállást.
Az utóbbi hónapokban többször is hangoztatta Lázár János, hogy le kell építeni a felesleges bürokráciát. A Miniszterelnökséget vezető miniszter többek között arról beszélt, hogy jelenleg egymillió ember dolgozik állami közszolgaként, ez uniós mércével mérve is nagyon magas és felülvizsgálatra szorul. Az mno.hu értesülései szerint talán ennek jegyében történt, hogy a Miniszterelnökségen, illetve több háttérintézményben 10 órás napi munkaidőt vezettek be a korábbi 8 óra helyett.
Az mno.hu kérdésére a Miniszterelnökség csak a meghosszabbított munkaidő bevezetését ismerte el, arról nem adtak tájékoztatást, hogy emiatt hányan veszítették el az állásukat, volt-e, akit elbocsátottak, illetve hányan mondtak fel önszántukból. Leszögezték: amióta Lázár János vezeti a Miniszterelnökséget, azóta a munkaidő reggel fél nyolctól este fél hatig tart, de bizonyos esetekben az átlag munkaidő 10-12 óra is lehet. Hozzátették: a Miniszterelnökségen dolgozók elfogadták ezt a munkarendet.
Az mno.hu úgy tudja, több családos alkalmazott kénytelen volt otthagyni állását, ugyanis képtelenség volt összeegyeztetni a gyermeknevelést a meghosszabbított munkaidővel. A bölcsődék, óvodák, iskolák általában délután 5 óráig tartanak nyitva. Informátoraink szerint többnyire fiatalokkal töltötték fel a megüresedő helyeket. Velük egyébként pénzt is megtakarít a tárca, hiszen egy friss diplomásnak jóval kevesebb jár a bértábla szerint, mint egy negyvenéves, 15-20 éves munkaviszonnyal rendelkező nőnek.
A lap értesülései szerint a kormányablakok nyitvatartási ideje is megváltozhat, ezen túl rövidebb ideig fogadják az ügyfeleket. A tárca leszögezte: a nyitvatartási idő lerövidítése miatt nem lesz létszámleépítés, eddig ugyanis létszámhiány volt, és két műszakot kellett szervezni.
A következő időszakban megnyíló kormányablakokban az addig más ügyfélszolgálatokon dolgozó, megfelelő végzettségű ügyintézőket is alkalmazni fogják, illetve folyamatosak a továbbképzések is. Jelenleg mintegy 70 kormányablak működik az országban, csak idén, az első fél évben több mint 700 000 ügyet intéztek a polgárok ezekben országszerte.