100 leggazdagabb Magyar 2015 – Gattyán György nem előzte meg Csányi Sándort a leggazdagabb magyar toplistáján
Csányi Sándor Otp vezér a leggazdagabb magyar a 160 milliárd forintos vagyonával !
Potom 165 milliárd forintra taksált vagyonával a 100 leggazdagabb magyar listáját még mindig Csányi Sándor OTP-vezér vezeti, de Bige László és Várszegi Gábor is felkerült a dobogóra. Simicska Lajos először került fel a Napi.hu TOP 100-as listájára, ő a 10. Mészáros Lőrinc a 86. A MET gázkereskedő és az elektronikus útdíjrendszer is milliárdossá tett embereket. Hatmilliárd forint alatt nem lehetett bejutni az elitklubba. Orbán Viktornál nincs befolyásosabb.
A top 20 vagyona (Mrd Ft)
Kelet-Magyarország a legtehetősebb
A 2015-ös listán szereplők összvagyona megközelítette a 2600 milliárd forintot – ez 160 milliárddal haladja meg az egy évvel korábbit (a múlt évi 180 milliárdos emelkedés után). Ez azt jelenti, hogy a 6,6 százalékos gyarapodás megint csak jócskán felülmúlta a 2014 egészében a KSH által mért mínusz 0,2 százalékos fogyasztói árindexet, azaz reálértéken csaknem hét százalékkal nőtt a magyar nábobok vagyona (a tavalyi hatszázalékos gyarapodás után.) Az első, 2002-ben megjelent, A 100 leggazdagabb rangsorában szereplők összvagyona akkori áron csupán 632 milliárd forint volt. Ez az elmúlt 14 év alatt több mint a négyszeresére emelkedett – miközben ezen időszakban a fogyasztó árak összesen alig 77 százalékkal nőttek.
Érdekes képet mutatnak a regionális listák is. Az idei összeállításban minden eddiginél tágabb kört, 135 főt mutatunk be három régióra bontva. A regionális listákra minimum 2 milliárdos vagyonnal lehetett felkerülni A legtehetősebb régiónak Kelet-Magyarország számít, az ott élő és munkálkodó 47 személy összvagyona 522 milliárdra tehető. A második helyen Nyugat-Magyarország áll: itt 42-en rendelkeznek jelentősebb vagyonnal, amelyek összege 387 milliárdra tehető. Dél- és Közép-Magyarországról 46-an kerültek fel a regionális listára, együttes vagyonuk 327 milliárd forintra rúg.
Továbbra is Csányi Sándor, az OTP bank vezére, a Mol alelnöke a leggazdagabb magyar a Napi.hu gazdasági hírportál gondozásában megjelent, „A 100 leggazdagabb” című kiadvány szerint. Csányi Sándor tavaly újabb 15 milliárddal, 165 milliárd forintra gyarapította vagyonát, így 2011 óta megszakítás nélkül ötödször lett a leggazdagabb magyar.
Az OTP Bank első emberét Bige László, a Nitrogénművek Zrt. tulajdonosa követi 160 milliárd forinttal, míg a harmadik helyre a Fotex-csoport főtulajdonosa, Várszegi Gábor került, akinek vagyona 115 milliárd forintra nőtt. A dobogó közvetlen közelében helyezkedik el két egykori listavezető is: Demján Sándor (93 milliárd forint) és Széles Gábor (92 milliárd forint). A tavalyi bronzérmes, az online erotikus szolgáltatásokból meggazdagodott Gattyán György vagyona viszont egy adóhivatali vizsgálathoz kapcsolódó zárolás miatt egy év alatt 135 milliárdról 90 milliárd forintra csökkent – ez idén a hatodik helyre volt elég.
Csányi Sándor
A leggazdagabb magyarok ranglistája átrendeződött 2014-hez képest. Tíz olyan üzletember van a listán, akik 2014-ben még nem szerepeltek a legmódosabbak között, miközben a „belépési küszöb” a tavalyi 5,3 milliárd forintról 6 milliárdra emelkedett.
Az átrendeződés jele az is, hogy az előző évek legjelentősebb állami megrendeléseit megszerző vállalkozók mellett megjelentek a „trónkövetelők” is. Az előbbi kategóriát Simicska Lajos és Nyerges Zsolt fémjelzi – az előbbi a 10. helyen áll 73 milliárd forintos vagyonnal, az utóbbi pedig a 24. helyen 26,3 milliárddal. Az utóbbi kategóriában a Duna Aszfalt két tulajdonosát, Szíjj Lászlót és Varga Károlyt (29-30. hely) is megtalálni – vagyonuk 23-23 milliárd forintra tehető. Mészáros Lőrinc felcsúti polgármester vagyona az idei becslés szerint 8,4 milliárd forintra duzzadt – ez a 86. helyre volt elegendő.
Mészáros Lőrinc és Orbán Viktor
Az újak között szerepel Emőri Gábor (32. hely) és a Kertész testvérek (23. hely), akik az elektronikus útdíjrendszer magyar verziójával értek el kiugróan nagy sikert, továbbá a MET Zrt. gázkereskedő cég negyedét birtokló Lakatos Benjamin (72. hely) és a Wizz Air sikeres londoni részvénykibocsátása nyomán a 61. helyre „katapultált” Váradi József – emelte ki a Napi.hu.
A 2015-ös listán szereplők összvagyona megközelítette a 2600 milliárd forintot – ez 160 milliárddal haladja meg az egy évvel korábbit. A 6,6 százalékos gyarapodás jócskán felülmúlta a KSH által mért mínusz 0,2 százalékos 2014-es fogyasztói árindexet, azaz reálértéken csaknem hét százalékkal nőtt a magyar mágnások vagyona a tavalyi hatszázalékos gyarapodás után.
A 100 leggazdagabb magyart rangsoroló kiadvány az idén másodszor készített szigorúan szubjektív listát – Befolyás-barométer címmel – az ország legbefolyásosabb embereiről. Ezt a rangsort továbbra is Orbán Viktor miniszterelnök vezeti Csányi Sándor előtt, míg a harmadik helyen Simicska Lajost Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető miniszter váltotta fel.
A kétféle rangsort az indokolja, hogy a vagyon nagysága nem feltétlenül jár azonos mértékű befolyással és fordítva: vannak olyan befolyásos emberek, akik vélhetően nem rendelkeznek tízmilliárdokban mérhető vagyonnal, mégis jelentős hatást gyakorolhatnak Magyarország gazdasági és társadalmi életére – írta a Napi.hu.