Bérek 2016: egy jelenlegi minimálbérért dolgozó kétgyermekes család 13,1 százalékkal gazdálkodhat többől

A kormány a jövő évi adótörvényeket részletező törvényjavaslatba már beépített egy olyan elemet, melyre egészen 2016-ig várnia kell az érintetteknek. Ugyan első ránézésre talán szokatlannak tűnik a jövő évi változások között feltünteni egy két év múlva esedékes újdonságot, az előzményeket tekintve még érthetőnek is nevezhetjük a lépést. Az idei év folyamán ugyanis már többször is lehetett arról hallani és olvasni, hogy a kormány a kétgyermekesek családi adókedvezményét megduplázná.

Ilyen előzmények fényében pedig nem meglepő, hogy a kormány előre jelzi az adókedvezmény növelésére vonatkozó szándékát és azt törvényben is rögzíti.

Ennek megfelelően a családi adókedvezmény rendszere az alábbiak szerint változik:

Ennek megfelelően kiszámoltuk, hogy különböző családi bérszintek esetén mekkora nettóváltozást eredményezne a sávos emelés. Ha mind a két szülő a minimálbért keresi – és olyan szokatlan helyzet állna elő, hogy 2019-ig nem is változik a bére, akkor a mostani 152,9 ezer forint helyett 5 év múlva 172,9 ezerből tudnának gazdálkodni. Ugyanakkor egy extrém jól kereső házaspárnál – akik összesen bruttó 1 millióért végzik munkájukat – a mostani 675 ezer forint 695-re emelkedne.

Vagyis nagyon egyszerűen megfogalmazva, 2019-re mindenki függetlenül attól, hogy mennyit keres, 20 ezer forinttal többet vihet haza, ennyivel lesz vaskosabb a családi kassza. Ám hiába ez a látszólagos linearitás a rendszerben, ha arányosítani szeretnénk a változásokat, sokkal differenciáltabb képet kaphatunk. Ennek magyarázata, hogy egy 20 ezer forintos növekedés egy magas keresetűnek jóval kisebb arányú pluszt jelent, mint az alacsonyabb bért keresők számára.

Vagyis a két minimálbéres szülő esetében 5 év alatt (2019-ig) 13,1 százalékkal gyarapszik majd a családi költségvetés, ám ez a jelentős növekedési ráta már lényegében 2 átlagkeresős család (összesen bruttó 500 forintért dolgozók) esetében több mint a felére esik. Ebben az esetben ugyanis a 2019-es 367 500 forintos nettó 5,8 százalékkal magasabb a jelenleginél. Az extrém magas összeget kereső bruttó egymillió forintos házastárs esetében pedig „csak” szerény 3 százalékos lesz a növekedés mértéke.

Ezzel párhuzamosan és megegyező okból kifolyólag a bruttó bérből államnak befizetett adó és járulékok mértéke is látványosabban fog csökkenni az alacsonykeresetűek esetében. A két minimálbérért dolgozó szülő ugyanis 2019-re a fizetésének 14,8 százalékát fogja az államnak befizetni a jelenlegi 24,6 százalék helyett. Ezzel szemben egy átlagkeresős családnál a mostani 30,5 százalékról 26,5-re mérséklődik az „adóterhelés” mértéke, az extrém magas szinteken pedig ennél is kisebb lesz a csökkenés: a bruttó bér jelenlegi 32,5 százaléka után 2019-ben 30,5-et fognak az államkasszába fizetni.

 
Forrás: mfor.hu

Be the first to comment on "Bérek 2016: egy jelenlegi minimálbérért dolgozó kétgyermekes család 13,1 százalékkal gazdálkodhat többől"

Leave a comment