Töretlen a népszerűsége a Diákhitelnek, a szeptember 15-ig tartó első hiteligénylési hullámnak még csak a közepén vagyunk, azonban máris közel négyezer-ötszáz igénylést adtak le a hallgatók. A legtöbben idén is a gazdasági egyetemekről, a Corvinusról, a BGF-ről és a BKF-ről jelentkeztek.
Ugyan még két hét van az első hiteligénylési határidőig, ennek ellenére már 2735 Diákhitel2 hiteligénylés érkezett be a Diákhitel Központhoz, a teljes igényelt összeg így eléri a 688 millió forintot. A Diákhitel1 is népszerű, összesen 1602 kérelmet adtak be a hallgatók mintegy 72 millió forint összértékben.
A tavalyi tanévben a jogosultak 17 százaléka élt valamelyik Diákhitel konstrukcióval, a legtöbben Budapesten és környékén élő hallgatók közül vették igénybe a kölcsönt. A konstrukció a gazdasági intézmények tanulói között a legnépszerűbb, a BGF és a Corvinus mind a két hiteltípus esetén szerepel a legtöbb hitelt felvevők toplistájában.
„A Diákhitel1 kamatainak további csökkentése három tényezőtől függ” – tudtuk meg Bugár Csaba vezérigazgatótól. Ha ezekben javulás következik be, akkor a kamatok is csökkenhetnek a jövőben.
- 1. A netbanki megoldással a működési költségelket próbálja csökkenteni, ezek lecsapódhatnak a kamatok mértékében is.
- 2. Fontos a nemfizető hitelek arányának csökkentése is, ha ezt sikerül csökkenteni, akkor ez a kamat csökkenését segítheti elő.
- 3. A Diákhitel Központ hitelezői felé lényeges Magyarország országkockázata is, egy felminősítésnek köszönhetően az ügyfelek is jól járhatnak.
A Diákhitel1 esetén a felvett összeg havi átlaga 44 ezer forintra rúg, míg a Diákhitel2 esetén 45 ezer forintot tesz ki az igényelt összeg átlaga.
Gyakran felmerülő problémák az igényléskor:
- Saját bankszámlaszám hiánya
- Egyszer kell igényelni, sokan félévente újra benyújták az igénylést
- Személyi azonosító, lakcímkártya vagy adókártya hiánya
- Diákhitel Direkt hozzáférés regisztrációja
- A szak megnevezését nem tudják a hallgatók
- Diákhitel2 esetén nem ismerik a képzési díj pontos összegét
A Diákhitel Direkt rendszer egyébként a bankok netbank rendszeréhez hasonló online elérési felület. Ennek regisztrációja egyszerűsödni fog, az informatikai fejlesztéseknek köszönhetően már az ügyfelek 30 százaléka regisztrált. Érdekes, hogy igen népszerű a bankkártyás hiteltörlesztés.
Az elsődleges oka, hogy közkedvelt a bankkártyás törlesztés, hogy míg az átutalásokért a bankok díjat számítanak fel, addig a bankkártyás fizetés a bankszámlacsomagok többségénél ingyenes tranzakciónak számít.
A Diákhitel1 szabadon felhasználható kölcsön, aminek a kamatlába most 5,75 százalék, amit a Diákhitel Központ határoz meg.
Ezzel szemben a Diákhitel2 fix, két százalékos kamatozású, igaz, csak tandíjat finanszírozhat a hallgató belőle, a pénzt egyenesen a felsőoktatási intézménynek utalja a Diákhitel Központ.
Be the first to comment on "Diákhitel 2015/2016-tanévre: szeptember 15-ig igényelhető a Diákhitel1 és Diákhitel2"