Aktuális kertgondozási tanácsok 2015
- Lassan aktuális az idei 3. gyeptrágyázás.
- Öntözzünk naponta. Kánikulában akár délben is pár percre.
- Ültessünk ki szép egynyáriakat a kertbe / balkonládákba.
- Permetezzük a buxusokat rovarölővel, mivel a hernyók akár 1 hét alatt képesek egy kifejlett buxut megenni.
- A Thujákon végezzünk megelőző gomba és rovarölő permetezéseket, mivel az utóbbi években megszaporodtak az ezek által kipusztult növények. Mindezen felül takarítsuk ki belülről az elszáradt növényi részeket, mert itt telepednek meg a betegségek.
- A füvet hetente nyírjuk.
„A kertgondozás célja az, hogy a kertünknövényei mindig a számukra legmegfelelőbb körülmények között növekedhessenek és számunkra rendezett, kiegyensúlyozott teretbiztosítsanak.”
Gyepápolás
Mára már a legtöbb kertet, parkot rendszeresen öntözik, biztosítják a tápanyag-utánpótlást. Sajnos az öntözőrendszerek használata gyakran nem szakszerű, a kerttulajdonosok többsége nem ismeri a gyepek vízigényét és “biztos, ami biztos” alapon inkább túlöntözik kertjüket. Ebben sajnos az öntözőtelepítő “szakemberek” is hibásak, mert nem tájékoztatják ügyfeleiket a gyep valós vízigényéről.
Ezzel párhuzamosan igyekeznek a tápanyag-utánpótlásról is gondoskodni, de sokszor rossz időben, nem megfelelő anyaggal, hibás mennyiségben trágyáznak
Mindkét típus működésének lényege, hogy a gyep bokrosodási zónájából eltávolítja az elhalt növényi részeket
Műtrágyázás
A gyepszellőztetést közvetlenül kövesse a tápanyag utánpótlása és – szükség esetén – a felülvetés.
Gyeptrágyázásnál kerüljük a hagyományos, gyorsan lebomló (pétisó, ammónium-nitrát) típusú nitrogén műtrágyákat, mert ezek a csapadék vagy az öntözővíz hatására hirtelen, lökésszerűen adják le a tápanyagot (emiatt a gyep gyakran kiég), a gyep ennek csak egy részét tudja hasznosítani, a maradék kimosódik a talajból és erősen szennyezi környezetünket.
Ma már sokféle, korszerű, kifejezetten a gyepek tápanyagigényéhez alkalmazkodó, szabályozott lebomlású műtrágyához juthatunk hozzá (Everris, Eurogreen, Wolf-Garten). E műtrágyák többsége nem a kijuttatott víz arányában, hanem a gyep fejlődéséhez igazodva, egyenletesen és szabályozottan, a hőmérséklet függvényében adja le tápanyagtartalmát.
A trágyák egyenletes kijuttatását legkönnyebben műtrágyaszóró kocsival érhetjük el. Ez lehetővé teszi a trágyák pontos és takarékos kijuttatását.
Ha a gyepfelület nagyon ritka akkor érdemes felülvetést is elvégezni. Ez történhet kézzel vagy géppel. Ha lehet, használjunk regenerációs keveréket, ami a gyors csírázás miatt, gyorsan záródó gyepet alkot.
Gyomirtás is nagyon fontos.
Az itt felsorolt munkák rendszeres és szakszerű elvégzésével gyepfelületünk hosszú éveken keresztül üde, zöld, sűrű, ápolt és gyommentes lesz.
Kérje szakembereink tanácsát!
Be the first to comment on "Kertgondozás – kertfenntartás, kert karbantartás"