Ifjúsági garancia program Magyarország 2014/15/16 – Pályázatok a 2014/2020 programban

Az Ifjúsági Garancia Program egy uniós kezdeményezés, amelynek célja, hogy valamennyi 25 év alatti fiatal a munkahelye elvesztését vagy a tanulás befejezését követően négy hónapon belül állásajánlatot kapjon, illetve további oktatásban vagy gyakornoki képzésben részesüljön. A fiatalok programba való belépésének egy pontja a munkaügyi kirendeltségek, ahol Ifjúsági Garancia mentorok állnak az ügyfelek rendelkezésére – hangzott el a Szabad Európa Vitanapok konferenciasorozat legutóbbi rendezvényén, az Ifjúsági Munkahelyek című konferencián, Budapesten.

Pályázat kitöltő programja:

Kitöltőprogram

 

A következő uniós költségvetési ciklusban 2014 és 2020 között Ifjúsági Garancia néven olyan program indul, ami elsősorban a hátrányos helyzetű térségekben élő fiatalokat segíti – ismertette a budapesti konferencián Czomba Sándor. A foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár hozzátette: ez a program hazánkban 4 régiót érint (Dél-Dunántúl, Észak-Magyarország, Észak-Alföld, Dél-Alföld), a keretösszeg 15 milliárd forint 7 évre, ezt még ki kell egészíteni hazai forrásokkal. Czomba Sándor kifejtette: a 15-24 éves korosztályban 263 ezren dolgoznak, és mint egy 75 ezer a munkanélküliek száma. Uniós összevetésben a középmezőnyben vagyunk; a legjobb a helyzet Németországban, ahol 8 százalék ez az arány, a legrosszabb helyzetben Görögország van az 58 százalékos rátával. Az államtitkár elmondta: a 2014-2020 közötti európai uniós költségvetési időszakban Magyarország a foglalkoztatási célokra rendelkezésére álló 600 milliárd forint egyharmadát a 15-24 éves fiatalok munkaerő-piaci helyzetének javítására szeretné fordítani, és ezzel mintegy 150 ezer fiatal munkába állását segíti majd.

 

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke, Parragh László a duális képzés jelentőségéről, tapasztalatairól és eredményeiről szólva elmondta: általánossá vált a 8 osztályra épülő 3 éves szakmunkásképzési rendszer, 50 százalékkal emelkedtek a gyakorlati óraszámok, kialakult a 38 ágazati szakközépiskolát tartalmazó szakközépiskolai rendszer, valamint bevezették a modulokon átnyúló kulcskompetenciákat is. Az elnök felhívta a figyelmet arra, hogy az elmúlt 15 évben csaknem 7-szeresére emelkedett a tanulószerződéses tanulók száma Magyarországon. Ez a szám jelenleg meghaladja a 47 ezret. Az idei évben hazánkban összesen 7 ezer szervezet 9 ezernél több (9,5 ezer) képzőhelyen foglalkozik tanulókkal. 

 

Komáromi Róbert, a Nemzeti Munkaügyi Hivatal főigazgatója az Ifjúsági Garancia Programról szólva elmondta: az uniós kezdeményezés célja, hogy valamennyi 25 év alatti fiatal a munkahelye elvesztését, vagy a formális tanulás befejezését követő négy hónapos időszakon belül színvonalas állásajánlatot kapjon, illetve további oktatásban, tanulószerződéses gyakorlati képzésben vagy gyakornoki képzésben részesüljön. Hazánkban számuk 170 ezer fő, ebből 85 ezer a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat ügyfele.  Hozzátette: a munkanélküliségi adatok alapján az uniós forrásra négy régió jogosult. Dél-Dunántúl, Észak-Magyarország, Észak-Alföld és a Dél-Alföld. De egyéb forrásból az ország egész területén elérhető lesz a program.

Komáromi Róbert érdekes tendenciaként említette, hogy míg Magyarországon elsősorban az elmaradottabb régiók külső, hátrányos helyzetű térségeiben magasabb a fiatalok munkanélküliségi rátája, addig több uniós országban a magas munkanélküliség kifejezetten nagyvárosi, központi probléma is /Brüsszel régió, London régió, Belső-London/.

 

Őry Csaba európai parlamenti képviselő a konferencián elmondta: hazánk a foglalkoztatás terén a sikeres országok közé tartozik, az elért eredmények alapján mintául szolgálhat más uniós országoknak is. Nem mondható, hogy minden gond megoldódott, de jó a tendencia, és fokozatos előrelépés mutatkozik – tette hozzá.

Az európai parlamenti képviselő arról is beszélt, hogy az Ifjúsági Garancia programban a következő hét év alatt a 28 tagállam számára 6 milliárd euró áll rendelkezésre.

Őry Csaba szerint az első egy-két év alatt kellene felhasználni ezt az összeget, hogy lökést adjon a fiatalok foglalkoztatásának.

Kapcsolódó dokumentumok

Be the first to comment on "Ifjúsági garancia program Magyarország 2014/15/16 – Pályázatok a 2014/2020 programban"

Leave a comment