Hírközpont – hírek

Közgyógyellátás gyógyszerek listája 2015:A közgyógy jogcímen kiadható gyógyszerekkel kapcsolatos lakossági tájékoztatás

 A publikus közgyógy gyógyszertörzs leírása

Access formátum: publikus gyógyszertörzs Microsoft Access adatbázisban
Dbf formátum: publikus gyógyszertörzs dbf formátumban
A publikus gyógyszertörzs adattartalmának leírása  
Közzététel ideje: 2009. június 18.
Frissítés ideje: 2014. április 23.


Új készítmények: Az új készítmények lista tartalmazza valamennyi, az előző kihirdetéshez képest új TTT kóddal a publikus gyógyszertörzsbe került rekordot. Kérjük – elsősorban az új készítmények forgalmazóit -, hogy a készítmények valamennyi adatának helyességét fokozott alapossággal ellenőrizzék, és az esetleges hibákat a gyogyszertorzs@oep.hu elektronikus levélcímen időben jelezzék.

 

Törölt készítmények: A törölt készítmények listája tartalmazza valamennyi, az előző kihirdetéshez képest a publikus gyógyszertörzsből kikerült készítményt.
Változások: A változáslista a publikus gyógyszertörzsben az előző kihirdetéshez képest bekövetkezett valamennyi változást tartalmazza a PUPHA törzs rekordszerkezetének megfelelően. A változáslistában minden megváltozott rekord két sorban szerepel. A sötétkék (vízkék) színű sorban láthatóak a rekord korábbi adatai, míg a világoskék (világostürkiz) színű sorban az új adatsor látható. A megváltozott adatok narancssárga színnel vannak jelölve. A sor elején az OEP_DAT oszlopban kiemelve láthatóak az adatok érvényességének kezdő időpontjai.
Lakossági tájékoztató: A lakossági tájékoztató egy excel táblázatban tartalmazza a gyógyszeradatok összességét, így kapcsolótáblák alkalmazása nélkül fér hozzá az érdeklődők széles köre az aktuális gyógyszeradatokhoz. A táblázat feleslegesnek ítélt oszlopainak törlésével minden érdeklődő a saját igényeinek megfelelő táblázatot tud létrehozni. A költséghatékony gyógyszerajánló programokban alkalmazott színezésnek megfelelően, jogcímenként színezve vannak az egyes gyógyszerek adatai.
Tájékoztatás a készítmények gyógyszertörzsben található színkódjairól 
 
Felhívjuk tisztelt figyelmét, hogy a publikus gyógyszertörzs tartalmazza a gyógyszerrendeléshez használandó számítógépes program minősítésének szabályairól szóló 53/2007. (XII. 7.) EüM rendelet előírásainak megfelelő színkódokat a PUPHA törzs BESOROLAS oszlopában található számok formájában. A kódok és a színek közötti összefüggés az alábbiak szerint alakul:
1 vagy 01: vastagított betű, zöld szín – referencia termék
2 vagy 02: zöld szín – a referenciakészítménynél alacsonyabb, vagy azzal egyenlő a napi terápiás költségű készítmény – PRAS csoport esetében: PRAS termék
3 vagy 03: sárga szín – a referenciakészítmény napi terápiás költségét kevesebb mint 20%-kal haladja meg a készítmény napi terápiás költsége – PRAS csoport esetében: a legolcsóbb reftermék NTK-nál több, mint 10%-kal, de kevesebb, mint 20%-kal drágább
4 vagy 04: piros szín – a referenciakészítmény napi terápiás költségét legalább 20%-kal meghaladja a készítmény napi terápiás költsége
5 vagy 05: nem színezett – a készítmény nincs hatóanyag alapú fixcsoportba sorolva, ezért nem kerül besorolásra
6 vagy 06: szürke szín – törzskönyvi törölt termék, legkésőbb három hónapon belül törlésre kerül a támogatási rendszerből
7 vagy 07: fehér szín – eredetileg PRAS -on kívüli termékek, amelyek utólag a preferált referencia ársáv szintjére csökkentették árukat
A BESOROL oszlopban normatív, emelt és kiemelt jogcímnek megfelelően is adunk információt az előírt színezésről. Az első karakter a normatív jogcímen (1, 2, 3, 4, 5 vagy 6), a második és harmadik karakter az emelt jogcímen (01, 02, 03, 04, 05 vagy 06), a negyedik és ötödik karakter a kiemelt jogcímen (01, 02, 03, 04, 05 vagy 06) kapott színt mutatja.
 
A publikus gyógyszertörzs FORGALOMBAN oszlopában információt adunk a készítmények elérhetőségéről a gyártóktól kapott tájékoztatás alapján. Az oszlopban 0 szerepel, ha a gyártó még nem igazolta hitelt érdemlően, hogy kiszállítás történt a nagykereskedők irányába, illetve amennyiben olyan jelzést kapunk, hogy átmenetileg nem érhető el a piacon a termék. Ilyen esetekben nem célszerű az adott gyógyszer felírása a beteg számára. Az 1 érték azt jelenti, hogy a készítmény elérhető, vagy a gyártó nem adott tájékoztatást az ellátási problémáról. Amennyiben bármely érintett jelzést ad hiányról, és a gyártótól kapott információ és a forgalmi adatok elemzése valódi ellátási problémát mutat, azonnal 0 jelzést kapnak a termékek a publikus gyógyszertörzsben. Amennyiben egy készítmény nem érhető el, kérjük, jelezze a gyogyszertorzs@oep.hu elektronikus levélcímen, hogy minél naprakészebb információval tudjuk ellátni a gyógyszerellátás szereplőit.
Tájékoztató új TTT-kódok képzésével kapcsolatosan 
Az OEP a nyilvántartási szám és a készítménynév megváltozása esetén a korábbi gyakorlattól eltérően nem ad a gyógyszertörzshöz új rekordot új TTT kóddal. Ennek oka, hogy kiemelt célunk a TTT-kódok egyedi termékazonosító funkciójának biztosítása, valamint a gyógyszeradatbázis konzisztenciájának fenntartása. A megváltozott nevű/nyilvántartási számú készítmények a régi néven és nyilvántartási számon is elszámolhatóak a gyógyszertárakban, finanszírozás szempontjából azonosnak tekintjük ezeket.
 
A gyógyszerkönyvi alapanyagok, FoNo-s készítmények, készítési díjak PUPHA törzsbe kerülése az elszámolás során az alábbi változásokat eredményezi:

az említett készítmények kódolásában a TTT kód első két karaktere:

o11: gyógyszerkönyvi alapanyagok

o12: gyógyszertárban készített FoNo-s készítmények

o13: kiszerelt FoNo-s készítmények

o14: gyógyszerkönyvi készítmények

o51: csomagolóanyagok

o61: készítési díjak

a PUPHA törzs teljes adatbázis, vagyis tartalmazza valamennyi támogatott és nem támogatott gyógyszerkönyvi alapanyagot és FoNo-s készítményt. Kizárólag a PUPHA törzsben szereplő TTT kódokon lehet elszámolni a alapanyagokat és magisztrális készítményeket (11; 12, 13, 14 kezdetű TTT kódok)

Tájékoztató a nem támogatott gyógyszerek, homeopátiás szerek és radiofarmakonok gyógyszertörzsbe kerüléséről 
Az Országos Gyógyszerészeti Intézettel kialakított együttműködés eredményeképpen a PUPHA adatbázis GYOGYSZ táblájába bekerült valamennyi, Magyarországon érvényes forgalombahozatali engedéllyel rendelkező gyógyszer, homeopátiás szer valamint radiofarmakon.
A GYOGYSZ tábla tartalmazza továbbá mindazon nyilvántartásból törölt készítményeket is, amelyek törlése 5 évnél nem régebben történt.
A gyógyszerek neve, kiszerelése, nyilvántartási száma, rendelhetősége, egyenértékűségi csoportbesorolása, nyilvántartásból való törlésének ideje valamint a forgalombahozatali engedélyek jogosultjainak megnevezése az Országos Gyógyszerészeti Intézettől kapott információk alapján havonta frissül.

 

A PUPHA adatbázis mellékleteként publikált excel fájlok csak a támogatott gyógyszerekre vonatkozó információkat tartalmazzák.

 

A nem támogatott gyógyszerek nagy része, valamint a homeopátiás szerek új TTT kódokat kaptak. Az Információk a publikus gyógyszertörzsről régióban található egy excel-tábla, ami a Magyar Gyógyszerész Kamaránál megtalálható, az új OEP-es TTT kódoktól eltérő kódok és az új TTT kódok kapcsolótáblája.
Az új TTT kódok gyógyszerek esetében egységesen 21-es, homeopátiás szerek esetében egységesen 24-es, a radiofarmakonok pedig 26-os számokkal kezdődnek.

 

A PUPHA törzs KOZHID oszlopában található kódok az Országos Gyógyszerészeti Intézet termékazonosító kódjai.

 

Kérjük, hogy a PUPHA adatbázis feldolgozása során vegye figyelemben a fenti változásokat.

MGYK_OEP_TTT-kapcsolotabla_v1.xls  

 A gyógyszertörzs változáskövetése

A gyógyszertámogatási adatok rendszeres változása a gyógyszerellátás szereplői számára szükségszerűvé teszi a legfrissebb információk ismeretét. Éppen ezért fejlesztéseket kezdtünk, hogy ügyfeleinknek automatikusan értesítést tudjunk küldeni a támogatott gyógyszertörzs változásainak esetén. Felhívjuk tisztelt figyelmét, hogy erre a linkre » kattintva lehetősége van feliratkozni a gyógyszertörzs változásait követő levelezőrendszerünkre, így a változásokról automatikus email-értesítést küldünk Önnek a regisztráció során megadott email-címre. Tekintettel arra, hogy igen eltérő igényeknek kell megfelelnünk, Ön két opció közül választhat. Amennyiben csak a végleges adatbázisokra van szüksége, és nem kíván minden munkaverzióról felesleges értesítést kapni, kérjük, hogy a „Végleges publikus gyógyszertörzs” levelezőlistára iratkozzon fel. Ezt az opciót elsősorban betegeknek, orvosoknak, gyógyszerészeknek és a kormányzati szervek munkatársainak ajánljuk. Amennyiben Önnek munkája során fontos az is, hogy a publikus gyógyszertörzs munkaverzióiban bekövetkező változásokat lássa, illetve az esetleges módosításokat, hibákat a lehető legkorábban észlelje, kérjük, hogy a „Publikus gyógyszertörzs munkaverziója” levelezőlistát jelölje ki a regisztráció során. Ezt az opciót elsősorban a gyógyszerforgalmazók és az informatikai rendszerfejlesztők figyelmébe ajánljuk.

Kérjük, hogy a regisztráció során kért információk pontos kitöltésével segítse további fejlesztéseinket, illetve egyéb észrevételeit a gyogyszertorzs@oep.hu elektronikus levélcímre küldje meg. Bízunk benne, hogy az adatbázis megelégedésére fog szolgálni a jövőben.
Exit mobile version