Állami nyugdíjrendszer 2015/2016: mennyi lesz a nyugdíjam – kalkulátor

Állami nyugdíjrendszer 2015/2016

 

Nyugdíj idő kalkulátor – kattintson ide !

Mit kell tudni az állami nyugdíjrendszerről röviden? A hazai nyugdíjrendszer alapelvi szinten arra épül, hogy az éppen aktív munkavállalók adó jellegű befizetéseiből (nyugdíjjárulék) fedezik az éppen nyugdíjas korú lakosság nyugdíját (felosztó-kirovó rendszer). Az állami nyugdíjrendszerről bővebben az alábbi linken található/kérhető információ. http://www.onyf.hu/hu/ Mi jelenthet kihívást az állami nyugdíjrendszerre nézve hosszú távon – 2050-ig tekintve? A felosztó-kirovó rendszer nem igényel tartalékképzést, hátránya viszont, hogy erősen ki van téve a demográfiai változásoknak: az öregedő népességben megnő az egy aktív keresőre eső nyugdíjasok száma, ami a rendszer elemeinek módosítását teheti szükségessé. A demográfiai folyamatok alapján elvégzett számítások szerint 2050-re négy aktív korúra már hat eltartott jut, így ők vélhetően jóval alacsonyabb nyugdíjra számíthatnak majd. Emiatt az öngondoskodás jelentősége egyértelműen előtérbe kerül a következő években. Az állam ösztönzi viszont az egyéni megtakarítások megképzését, amit adópolitikai eszközökkel is támogat.

Életkor

Fiatal vagyok még. Miért érdekes számomra már most a nyugdíj? A kockázat nem az, hogy nem éljük meg a nyugdíjat, hanem hogy megéljük, és a hivatalos statisztikák szerint erre nagyon jó esélyünk van. A nők várható élettartama születéskor 82,8 év, a férfiaké78,6 év. Tehát a várható általános nyugdíjkorhatárt alapul véve (65 év) a nők átlagosan kb. 18 év, a férfiaknál átlagosan 13 év a nyugdíjban eltöltött idő. A növekvő nyugdíjban eltöltött idő mellett fontos tényező, hogy csökken a jövedelem és idős korban jellemzően megnőnek pl. az egészségügyi kiadások, így csökken az életszínvonal. A jelentős nyugdíjkori kiadásokra hosszabb távon sokkal kisebb összegű rendszeres (pl. havi) megtakarítással lehet elegendő összegű alapot képezni, mint rövid idő alatt.

Nyugdíjbiztosítás

Miért lehet jó eszköz a nyugdíjbiztosítás nyugdíjcélú megtakarításként? A 2014. január 1-je után megkötött nyugdíjbiztosítások a megtakarítási elem mellett lényeges biztosítási védelmet is tartalmaznak. Az élet-, baleset-, egészségbiztosítási védelem szintje és tartalma általában rugalmasan alakítható ki a szerződésen belül. A nyugdíjbiztosítások mellé szakértő segítség is társulhat: a jegybank által felügyelt biztosításközvetítők közreműködésével könnyebb kiválasztani a szerződő számára legmegfelelőbb nyugdíjcélú terméket. Mi garantálja, hogy több évtizedes folyamatos nyugdíj megtakarításom biztonságban lesz? A biztosítókra vonatkozó intézményi szabályok a világméretű pénzügyi krízisben is válságállónak bizonyultak, és a biztosítóintézetek konzervatív befektetési politikájának köszönhetően a hagyományos biztosítói működésben nem volt fennakadás. A biztosítók működőképességét szigorú ún. szolvencia szabályozás és a folyamatos pénzügyi felügyelési tevékenység biztosítja. Az egyes nyugdíjbiztosításokkal kapcsolatos konkrét kockázatokról és költségekről, minden lényeges jellemzőről az adott terméket kidolgozó, értékesítő biztosító, biztosításközvetítő köteles minden lényeges (jogszabály) szerinti tájékoztatást megadni. Hogyan érhetőek el a nyugdíjbiztosítások? Az egyes termékekre általános tájékoztatás a biztosítótársaságok honlapján is elérhető, illetve biztosításközvetítő segítsége is kérhető, aki a rá irányadó szabályok szerint személyre szabottan, az ügyfél igényeit figyelembe véve adja meg a szükséges információkat. A biztosítótársaságok elérhetőségi adatait megtalálja a Mabisz honlapján is. www.mabisz.hu Milyen szolgáltatásokat tartalmaz a nyugdíjbiztosítás? Az adójóváírásra jogosító nyugdíjbiztosításnak a törvény értelmében négyféle vagylagos biztosítási eseményt kell kötelező elemként tartalmaznia. A biztosítás akkor szolgáltat, ha a biztosított eléri a nyugdíjbiztosítás megkötésekor hatályos öregségi nyugdíjkorhatárt (65 éves kor betöltése), vagy ténylegesen nyugdíjba vonul, illetve ha meghal, vagy egészségi állapotában legalább 40%-os mértéket elérő maradandó egészségkárosodás (rokkantság) következik be. Ekkor a biztosító az addig felhalmozott megtakarítás hozamokkal, illetve adójóváírással növelt teljes összegét teljesíti kifizetésként, bármiféle adó vagy járulékfizetési kötelezettsége nélkül. Halál esetén a biztosító a szerződésben választott biztosítási összeget is kifizeti az Ön által megjelölt kedvezményezettnek. A pontos törvényi szabályokról a személyi jövedelemadóról szóló alábbi linken, illetve a biztosítók részéről is tájékozódhat: http://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=99500117.TV

Be the first to comment on "Állami nyugdíjrendszer 2015/2016: mennyi lesz a nyugdíjam – kalkulátor"

Leave a comment