Bejelentették a nyolcpontos magyar gazdaságélénkítő csomagot!
Sürgősen végrehajtandó feladatok vannak abban a nyolc pontos friss kormányhatározatban, amely „A 2016. évi gazdaságnövekedés érdekében szükséges fejlesztéspolitikai intézkedésekről” címet viseli és azt célozza, hogy az idén extrém szintre pörgetett uniós támogatás kifizetés volumene ne szakadjon be jövőre, mert ez magával húzná a magyar gazdaságot.
Az intézkedéscsomag a nyertes pályázóknak igen bőkezű pályázati előleget biztosítana, és míg az egyházaknak vissza nem térítendő épületenergetikai forrásokat szán, addig a lakosságnak kizárólag hitellel kell beérnie, 100 milliárd forint összegben. Utóbbi annak az 1027 milliárd forintnyi forrásnak egy részét jelenti, amely jövőre várható visszatérítendő és kombinált támogatások formájában. A csomag fel akarja pörgetni a környezetvédelmi, energiahatékonysági, a humánerőforrás- és közlekedésfejlesztés pályázati kiírásokat. Utóbbiak egyébként 1215 milliárd forintnyi pályázatot jelentenek és a 83 nevesített kiemelt projekt között felbukkan a budapesti hármas metróra szánt 125 milliárdos forrás is.
A friss Közlönyben megjelent nyolcpontos csomag tételesen
A Kormány
- egyetért azzal, hogy a 2014-2020 programozási időszak uniós támogatásai esetében a nyertes ajánlattevők (szállítók) 50%-os szállítói előleget kaphassanak biztosítékmentes módon, és felkéri a Miniszterelnökséget vezető minisztert, hogy gondoskodjon az ehhez szükséges jogszabály-módosításról. Ez a feladat azonnali határidejű.
- egyetért azzal, hogy a lelkiismereti és vallásszabadság jogáról, valamint az egyházak, vallásfelekezetek és vallási közösségek jogállásáról szóló 2011. évi CCVI. törvény szerinti intézmény-fenntartó civil szervezetek hosszú távú energetikai függetlenségét meg kell oldani, és felkéri a nemzeti fejlesztési minisztert, hogy erre a célra biztosítson pályázati lehetőséget. Ez a feladat 2015. november 30.-i határidejű.
- egyetért azzal, hogy az energetikai fejlesztéseket támogató forrás a lakosság számára csak visszatérítendő pénzügyi eszköz támogatás formájában kerüljön kialakításra, és felkéri az érintett minisztereket, hogy ennek megfelelően készítsék elő a lakossági energetikai fejlesztéseket támogató pénzügyi terméket és az azt megalapozó ex ante elemzést. Ez a feladat 2015. november 30.-i határidejű.
- egyetért azzal, hogy a visszatérítendő pénzügyi eszközöket és a vissza nem térítendő támogatásokat össze kell kapcsolni oly módon, hogy a visszatérítendő pénzügyi eszközök esetében az alapok alapját kezelő szervezet, a vissza nem térítendő támogatások esetében az irányító hatóságért felelős miniszter dönt a projekt támogatásáról, és felkéri az irányító hatóságokért felelős minisztereket és a Miniszterelnökséget vezető minisztert, hogy az 1. mellékletben jelzett arányoknak megfelelően készítsék elő a vissza nem térítendő támogatáshoz kötelezően igénybeveendő visszatérítendő pénzügyi eszköz támogatási rendszerét. Ez a feladat 2015. november 30.-i határidejű.
- felhívja a nemzeti fejlesztési minisztert, hogy gondoskodjon a hatáskörébe tartozó, a 2014-2020 programozási időszak Integrált Közlekedésfejlesztési Operatív Programjából és Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Programjából finanszírozott uniós támogatású projektek tervezésének felgyorsításáról, a kapcsolódó közbeszerzések feltételes formában történő azonnali elindításáról;
- felhívja az emberi erőforrások miniszterét, hogy gondoskodjon az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program 2015. évi éves fejlesztési keretének megfelelő meghirdetésekről, a kiemelt projektek azonnali elindításáról;
- felhívja a nemzetgazdasági minisztert, hogy az érintett miniszterekkel együttműködve gondoskodjon a 2014-2020 programozási időszakban megvalósuló kiemelt infrastrukturális és derogációs projektek uniós források terhére elszámolható előkészítési költségeinek Magyarország központi költségvetése terhére történő megelőlegezéséről, valamint az előkészítési költségek igénybevétele és a központi költségvetés részére történő visszapótlása szabályainak kidolgozásáról. Ez a feladat szintén 2015. november 30.-i határidejű.
- felhívja Miniszterelnökséget vezető minisztert, hogy a pályázatok minőségének javítása, valamint a projektek végrehajthatósága érdekében készítse elő a 2014-2020 programozási időszakban az egyes európai uniós alapokból származó támogatások felhasználásának rendjéről szóló 272/2014. (XI. 5.) Korm. rendelet olyan tartalmú módosítását, amely szerint a szakpolitikai felelős az adott területen meghatározó érdekvédelmi szervezetekkel, szakmai tömörülésekkel a támogatási konstrukciók megjelenése előtt folytasson előzetes kommunikációt. Ez a feladat 2015. december 31.-i határidejű.
A hármas metró viszi a „prímet”
Amint látható, ezek mindegyike kiemelt pályázati meghirdetés lesz, azaz az ebben a kormányhatározatban nevesített 83 kiemelt projektre lehet majd szánni a pénzt. Ezeket végignézve elmondható, hogy messze a legnagyobb a M3 metró felújítására szánt 125 milliárdos tétel, de néhány különösen nagy további beruházást is felsorolunk az alábbiakban:
- M4 Berettyóújfalu-Nagykereki, országhatár közötti szakasz megvalósítása: 67,25 milliárd forint
- M35 (II. ütem) Debrecen-Berettyóújfalu közötti szakasz megvalósítása: 43,25 milliárd forint
- M6 Bóly-Ivándárda, országhatár közötti szakasz megvalósítása: 48,7 milliárd forint
- M30 Miskolc-Tornyosnémeti közötti szakasz megvalósítása: 79,24 milliárd forint
- Szántód-Kőröshegy-Balatonszentgyörgy vasútvonal korszerűsítése: 53 milliárd forint
- Püspökladány-Debrecen, Apafa vasútvonal korszerűsítés és Debrecen állomás részleges átépítése és Szajol-Debrecen vasútvonalon ETCS2 vonatbefolyásoló rendszer kiépítése: 94,2 milliárd forint
- MÁV 300-600 férőhelyes motorvonatok beszerzése: 82,2 milliárd forint
- M3 metró vonal infrastruktúra rekonstrukciója: 125 milliárd forint
- Szeged-Hódmezővásárhely-Békéscsaba-Gyula szűk keresztmetszet kiváltás és villamosítás: 43,2 milliárd forint
- Megyei jogú városok vasútállomásai intermodális átszállókapcsolatainak fejlesztése és P+R parkolók kialakítása megyeszékhelyek vasúti elővárosi körzetében I. ütem: 42 milliárd forint
- 83. sz. főút M1-Pápa közötti szakasz fejlesztése, települések elkerülése: 79,2 (90,0% becsült támogatási intenzitás szerint csökkentett összeg)
- M67 Kaposvár és az M7 közötti szakasz (érintett települések elkerülését is megvalósító) fejlesztése: 63,22 (82,10% támogatási intenzitás szerint csökkentett összeg)