Áremelések, bércsökkentések, és kirúgások jöhetnek a nagy élelmiszerláncoknál. A parlament elfogadta az élelmiszerfelügyeleti díj emelését, amely az egyik hipermarketnél például 30-szoros. Varga Mihály legújabb indítványa pedig ellehetetlenítené a veszteséges áruházláncokat. A javaslat a CBA-t a Reált, és a Coop-ot nem érinti.
Komoly megszorításokat, és beruházások leállítását jelentette be a Spar miután a parlament elfogadta az élelmiszerlánc felügyeleti díj brutális emelését, pedig kkor még nem is volt nyilvános a láncokat gyakorlatilag ellehetetlenítő, legújabb javaslat.
Varga Mihály előterjesztése szerint, 50 milliárd forint bevétel fölött, ha egy lánc két évig veszteséges, nem forgalmazhat többé napi fogyasztási cikkeket: például húst vagy tejterméket, tehát gyakorlatilag lehúzhatja a rolót.
Magyarországon hét vállalat van az 50 milliárdos határ fölött, ezek közül az elmúlt két évben az Aldi, az Auchan, a Metro, és a Spar is veszteséges volt tehát ezek mind bezárhatnának, de a Tesco, és a Lidl is csak éppenhogy túlélne. Elemzők szerint a megemelt felügyeleti díjjal együtt, a bezárás elkerüléséhez, óriási kiadáscsökkentésekre kényszerülhetnek az érintettek.
Valószínűleg elmaradnak itt azért elég komoly beruházások a következő években, és arra is számítani lehet, hogy átgondolják az üzletpolitikájukat, de jó eséllyel előre lehet vetíteni azt is, hogy a következő év azért tartogat áremeléseket – fogalmazott Orosz Márton.
A nagy áruházláncok többezer embert foglalkoztatnak, a kereskedelmi szövetség szerint, az alkalmazottak lennének az elsők akik megéreznék a megszorításokat.
Sok esetben majd az lesz a választása, hogy vagy elvész a munkahelye, vagy elfogad egy részmunkaidős foglalkoztatást – mondta Vámos György.
A boltok vasárnapi nyitvatartását megtiltó javaslattal együtt, nagyon nehéz helyzetbe kerülhetnek a Magyarországon működő külföldi áruházláncok. Kivonulást ugyan egyelőre egyik cég sem fontolgat, de információink szerint a kormánynak a cégek kiszorítása a végső célja. Erre utal az is, hogy az új jogszabályokat egytől egyig úgy fogalmazták meg, hogy a magyar cégeket, ne érintse hátrányosan.
A vállakozók országos szövetsége szerint elfogadhatatlan a piac ilyen mértékű torzítása.
Nem a magyar vállalkozások védelméről van szó, hanem a másik a versenytárs tönkretételéről. És ezért mondom azt, hogy itt már átlépték azt a határt amit az állam a maga szabályzóeszközeivel megléphet – érvelt Dávid Ferenc.
Varga Mihály javaslatának egy másik pontja kitiltaná a szupermarketeket budapest belvárosából. Eszerint világörökségi terület, nagyvárosias lakóterületén tilos lenne 400 négyzetméternél nagyobb áruházat üzemeltetni.
Be the first to comment on "Béremelés 2015-2016? ez csak vicc Auchan, Tesco béremelés"