Digimobil – digi mobiltelefonok és percdíjak

Digimobil – digi mobiltelefonok és percdíjak ! Mikor indul a digimobil.hu ?

Június közepén nagy meglepetést okozott a DIGI, a társaság ugyanis a Magyar Telekom, a Telenor és a Vodafone mellett jelentkezett az NMHH által meghirdetett frekvenciákra. Tegnap azt is megtudtuk, hogy a DIGI hang- és internet-szolgáltatásra is alkalmas frekvenciákat szerzett meg, ez alapján pedig a három nagy mellett egy negyedik mobilszolgáltató is elindulhat a magyar piacon. Vajon mi lesz a digimobil előhívó száma ? Milyen percdíjak lesznek, mert pl Romániában hálón belül ingyenes!!!

 

Az NMHH több frekvenciasávon összesen 9 csomagban értékesített frekvenciablokkokat, amelyeket a szolgáltatók a következő 15 évben használhatnak. A három inkumbens szolgáltató, a Magyar Telekom, a Telenor és a Vodafone mellett sokak nagy meglepetésére a DIGI is sikerrel járt, 10 milliárd forintért az 1800 MHz-es tartományban szerzett frekvenciákat. A hír egyrészt azért érdekes, mert a frekvencia akár hang- és internet-szolgáltatás nyújtására is alkalmas, ez alapján pedig akár mobilsziolgáltató is válhat a DIGI-ből, másrészt a csomagot kifejezetten drágán szerezte meg a DIGI, így valószínűleg komoly terveik vannak vele.

Jön a negyedik mobilszolgáltató!

Klikk a képre!

Mire jó a DIGI által megszerzett frekvencia?

Az 1800 MHz-es frekvencia alkalmas arra, hogy hang- és internet-szolgáltatást nyújtsanak rajta, azonban egy 10 MHz-es blokk (mint amit a DIGI megszerzett) nem alkalmas arra, hogy egy szolgáltató jó országos lefedettségű hálózatot építsen ki. Általánosságban elmondható, hogy ebben a frekvencia-tartományban 25-30 MHz frekvencia szükséges jó minőségű mobilszolgáltatás nyújtásához, a DIGI-nek viszont jelenleg ez nem áll rendelkezésére.

Mihez kezdhet a DIGI a frekvenciával?

A frekvenciáért a DIGI a „plafont”, vagyis 10 milliárd forintot fizetett ki, ebből az olvasható ki, hogy a társaság valamilyen módon mobilszolgáltatást fog indítani. Az egyik, igen rögös út az, ha a DIGI saját hálózatot épít, a másik pedig az lehet, hogy a most megszerzett frekvenciát egyfajta alkudozáshoz használja a három inkumbens szolgáltatóval szemben.

Saját hálózat kiépítése
Nem elképzelhetetlen a saját hálózat kiépítése, hiszen a DIGI akár később is vehet még frekvenciát, azonban kicsi annak a valószínűsége, hogy a három nagy mobilszolgáltató frekvenciát adjon el. A saját hálózat kiépítése két sarkalatos pont miatt sem egyszerű: a betelepülés nehézséget okozhat, hiszen nehéz új helyszínt találni a bázisállomások telepítéséhez így leginkább a meglévő bázisállomásokon kellene megjelenniük, másrészt a három mobilszolgáltatóval sem egyszerű roaming-megállapodást kötni.

Virtuális szolgáltató lehet a DIGI
Elképzelhető, hogy a DIGI megállapodást kötött valamelyik magyarországi mobilszolgáltatóval, hogy virtuális szolgáltatóként használja annak hálózatát, és a most megszerzett frekvenciát kvázi bedobja a közösbe. A DIGI valószínűleg nem olyan co-branded virtuális szolgáltató lenne, mint amilyen a Bluemobile (Lidl) vagy korábban a Red Bull, hanem például a Tesco Mobile-hoz hasonló, teljes értékű virtuális szolgáltató, sőt a birtokolt frekvencia miatt még erősebbek a tárgyalási pozíciói.

Nem használja a frekvenciát
Kicsit összeesküvés szagú és nagyon kicsi valószínűségű forgatókönyv, hogy a DIGI azért szerezte meg a frekvenciát, hogy azt más ne használhassa. (Hasonlóra már volt példa, hiszen a 2001-es frekvencia-tenderen megszerzett ún. 3,5 Ghz-es frekvenciák nagy részét a szolgáltatók jelentős részben nem használták.) Ennek a forgatókönyvnek már csak azért is alacsony a valószínűsége, mert a DIGI magas összeget, gyakorlatilag az ezért a frekvenciáért fizetendő maximális díjat, 10 milliárd forintot fizetett.

Mennyire lehetnek elégedettek a szolgáltatók?

Alapvetően mind a négy szolgáltató elégedett lehet a frekvenciapályázat végeredményével, az öröm azonban nem maradéktalan.

A Telenor lehet talán a leginkább elégedett lehet, hiszen a számára fontos blokkokat sikerült megszerezni. Az hogy a DIGI is pályázott, és így 1800 MHz-en blokkokat szerzett (amelyeket így nem a Vodafone szerezett meg), stratégiai szempontból leginkább a Telenornak kedvez.

A Vodafone a C és a G csomagot szerezte meg, a szolgáltató öröme azonban azért nem lehet felhőtlen, mert valószínűleg nem szereztek meg minden frekvenciacsomagot, amit szerettek volna. Első ránézésre úgy tűnhet, hogy a DIGI a 10 MHz frekvencia megszerzésével leginkább a Vodafone-nak tett keresztbe, de összességében ők is elégedettek lehetnek a frekvenciapályázatok végeredményével (a tendert megelőzően a Vodafone-nak nagy frekvencia-előnye volt, és most is szereztek újabb frekvenciákat).

A Magyar Telekom elégedett lehet azzal, hogy a számára fontos frekvenciákat meg tudta szerezni, azonban több blokkot is a maximális áron hozta el.

A most kiosztott frekvenciák „beüzemelésével” összességében a legjobban a fogyasztók fognak járni, akik számára a mobilszolgáltatás színvonala nagymértékben javulhat a kiosztott frekvenciák, és a három mobilszolgáltató által vállalt fejlesztési kötelezettségek miatt.

 

Be the first to comment on "Digimobil – digi mobiltelefonok és percdíjak"

Leave a comment