Hírközpont – hírek

EKAER-mentesség! Kinek nem kell EKAER?

Kiskapu – Él az EKAER kapcsán a mentesség, ha a szállított áru tömege, vagy értéke nem haladja meg az előírtakat – olvasható az RSM DTM blogjában.

Még éppen Karácsony előtt hirdették ki az egyes törvényeknek a közpénzek szabályozásával összefüggő módosításáról szóló 2014. évi XCII. törvény.

Ebben a jogszabályban, többek között, az Elektronikus Közúti Áruforgalom Ellenőrző Rendszer (EKAER) egyes szabályai módosultak, egyszerűsítve, illetve felhasználó-barátiabbá téve az amúgy jelentős adminisztrációs terheket és bizonytalanságokat hordozó rendszert.

A korábban elfogadott rendelkezések szerint EKAER bejelentési kötelezettséget keletkeztetett, ha akár csak egy guriga sajtot, vagy egy skatulya gyufát helyeztek egy útdíj köteles járműre, melynek közúti szállításával vagy EU más tagállamából Magyarországra irányuló beszerzés, vagy egyéb célú behozatal, valamint Magyarországról EU más tagállamába irányuló termékértékesítés, vagy egyéb célú kivitel, illetve belföldi forgalomban nem végfelhasználó részére történő első adóköteles értékesítés valósult meg. Ez a szabályozás többek között ellehetetlenítette volna a külföldi internetes megrendeléseket is.

A társadalmi egyeztetés keretében ezt ismerte fel a jogalkotó és hozott egy mentesítő szabályt mely a következők szerint szól:

(6a) Mentes az (1)-(5) bekezdés szerinti kötelezettség alól

a) az adózó, ha az általa feladott vagy részére ugyanazon útdíjköteles gépjárművel egy fuvarozás keretében szállítandó nem kockázatos termékek tömege a 2500 kg-ot vagy az adó nélküli értéke a 2 millió forintot nem haladja meg,

b) az adózó, ha az általa feladott vagy részére ugyanazon útdíjköteles gépjárművel egy fuvarozás keretében szállítandó

ba) kockázatos élelmiszer tömege a 200 kg-ot vagy az adó nélküli ellenértéke a 250 000 forintot,

bb) egyéb kockázatos termék tömege az 500 kg-ot vagy az adó nélküli ellenértéke az 1 millió forintot

nem haladja meg.

A fenti joghely értelmezése a korábbi blogbejegyzésemhez írt kérdések tanúsága szerint komoly problémát jelent a vállalkozások számára. A kérdés egyszerűen úgy fogalmazható meg, hogy vajon a mentességgel éléshez szükséges-e mindkét határérték alatt maradni, vagy elég csak az egyiket teljesíteni.

Mentességek

A válaszok a kihirdetett, valamint az Országgyűlés által már megszavazott törvény, továbbá a miniszteri rendeletek tervezete alapján készültek.

1. Ki és milyen feltételekkel mentesülhet a bejelentési kötelezettség alól?

Mentes a bejelentési kötelezettség alól

a) a Magyar Honvédség, a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat, továbbá a honvédelemről és a Magyar Honvédségről, valamint a különleges jogrendben bevezethető intézkedésekről szóló törvény szerinti rendvédelmi szerv és az Országgyűlési őrség gépjárműve,

b) a Magyarországon szolgálati céllal tartózkodó vagy átvonuló külföldi fegyveres erők és a Magyarországon felállított nemzetközi katonai parancsnokságok hivatali vagy szolgálati gépjárműve, valamint az egyéb szervezetek nemzetközi szerződés, nemzetközi egyezmény és viszonosság alapján mentességet élvező gépjárműve,

c) a katasztrófavédelemről szóló törvény értelmében meghatározott katasztrófa által okozott károk megelőzésében vagy elhárításában részt vevő gépjármű,

d) a nemzetközi szerződés, nemzetközi egyezmény (NATO, Schengheni Megállapodás) és viszonosság körébe tartozó jármű,

e) a nem kereskedelmi jellegű (térítés nélküli) humanitárius segélyszállítmányokat szállító gépjármű,

f) a kizárólag a jövedéki adóról és a jövedéki termékek forgalmazásának különös szabályairól szóló törvény szerinti alkoholterméket, sört, bort, pezsgőt, köztes alkoholterméket, dohánygyártmányt, szárított dohányt, ellenőrzött ásványolajterméket, bioetanolt, biodízelt, E85-öt vagy ezek közül többet szállító gépjármű.

Mentes a bejelentési kötelezettség alól továbbá

a) az adózó, ha az általa feladott vagy részére ugyanazon útdíjköteles gépjárművel egy fuvarozás keretében szállítandó nem kockázatos termékek tömege a 2500 kg-ot vagy az adó nélküli értéke a 2 millió forintot nem haladja meg ,

b) az adózó, ha az általa feladott vagy részére ugyanazon útdíjköteles gépjárművel egy fuvarozás keretében szállítandó

  ba) kockázatos élelmiszer tömege a 200 kg-ot vagy az adó nélküli ellenértéke a 250 000 forintot,

  bb) egyéb kockázatos termék tömege az 500 kg-ot vagy az adó nélküli ellenértéke az 1 millió forintot nem haladja meg.

2. Ki és milyen feltételekkel mentesülhet a biztosítékadási kötelezettség alól?

Mentes a biztosítékadási kötelezettség alól az az adózó, aki ugyan bejelentésre kötelezett, de megfelel az alábbi feltételeknek:

 – Amennyiben az állami adóhatóság által vezetett minősített adózói adatbázisban szerepel, vagy

 – Amennyiben megfelel a következő feltételek mindegyikének:

      – legalább két éve működik és

      – szerepel az állami adóhatóság által vezetett köztartozásmentes adózói adatbázisban, valamint

      – a bejelentés időpontjában nem áll adószám felfüggesztés hatálya alatt.

3. Társaságunk kommunális hulladék gyűjtését végzi. A hulladékot naponta az Y. sz. főúton szállítjuk a hulladékgyűjtő telepre, útdíj fizetésre kötelezettek vagyunk. A 2015. január 1-től életbe lépő bejelentési kötelezettség érinti a hulladékszállítást is?

Belföldi feladási címről belföldi rendeltetési helyre történő szállítással járó, értékesítésnek nem minősülő ügylet esetén a bejelentési kötelezettség nem merül fel.

Belföldi viszonylatban végzett hulladékszállítások esetében csak akkor szükséges az ügylet EKÁER rendszerben történő rögzítése, ha a hulladék első belföldi adóköteles értékesítése is megvalósul annak közúti fuvarozásával együtt. A lakossági vagy ipari hulladék begyűjtése esetén így – mivel az nem jár értékesítéssel a begyűjtő felé – nem teljesül a jogszabályi feltétel, ezért e szállítások nem bejelentés kötelesek. A begyűjtő által továbbértékesített hulladékok esetében, amennyiben az első belföldi értékesítésnek minősül, és az értékesítés közúti fuvarozással is jár, akkor a szabályozásban foglalt tömeg és értékhatárok figyelembe vételével az ügylet bejelentési kötelezettség alá eshet.

Lényeges továbbá, hogy a hulladékok elszállításában, ha az ipari termelő a hulladékot értékesíti az azt begyűjtő részére, akkor az értékesítő ipari termelő lesz a bejelentésre kötelezett első belföldi adóköteles értékesítő, így a hulladékot elszállítónak az átvétel bejelentésén kívül egyéb kötelezettsége nem keletkezik.

4. A kevert betont előállító betongyárnak a beton kiszállításáról kell-e EKAER számot kérni minden egyes kocsi betonhoz, függetlenül annak értékétől, vagy mennyiségétől?

Nem minden esetben kell EKAER számot kérni. Mentes a bejelentési kötelezettség alól az adózó, ha az általa feladott vagy részére ugyanazon útdíjköteles gépjárművel egy fuvarozás keretében szállítandó nem kockázatos termékek tömege a 2500 kg-ot vagy az adó nélküli értéke a 2 millió forintot nem haladja meg. Továbbá mentes az adózó, ha az általa feladott vagy részére ugyanazon útdíjköteles gépjárművel egy fuvarozás keretében szállítandó kockázatos élelmiszer tömege a 200 kg-ot vagy az adó nélküli ellenértéke a 250 000 forintot nem haladja meg, illetve egyéb kockázatos termékek esetében, tömege az 500 kg-ot vagy az adó nélküli ellenértéke az 1 millió forintot nem haladja meg.

5. Gyűjtőfuvarozással kapcsolatos teendők

Gyűjtőfuvarozás esetén abban esetben áll fenn a bejelentési kötelezettség, ha az adózó által feladott vagy részére ugyanazon útdíjköteles gépjárművel egy fuvarozás keretében szállítandó nem kockázatos termékek tömege a 2500 kg-ot vagy az adó nélküli értéke a 2 millió forintot meghaladja.

Kockázatos termékek esetében bejelentési kötelezettség akkor áll fenn, ha az adózó az általa feladott vagy részére ugyanazon útdíjköteles gépjárművel egy fuvarozás keretében szállítandó kockázatos élelmiszer tömege a 200 kg-ot vagy az adó nélküli ellenértéke a 250 000 forintot meghaladja, illetve egyéb kockázatos termékek esetében, tömege az 500 kg-ot vagy az adó nélküli ellenértéke az 1 millió forintot meghaladja.

Amennyiben olyan kérdése van, ami nem szerepel ebben a rovatban, úgy azt elküldheti az ekaer@nav.gov.hu e-mail címre vagy hívja a NAV Általános Tájékoztató Rendszerét, az alábbi kék számon (mobilhálózatból is hívható): 40/42-42-42. Az e-mail címre megküldött kérdésekre a választ ezen az oldalon tesszük közzé.
A rendszer használatával kapcsolatban felmerült informatikai problémák bejelentéséhez a NAV portál e-mail küldő adatlapját használja (http://nav.gov.hu/nav/e-ugyfsz/levelkuldes), „EKÁER, informatikai problémák” tárgy kiválasztásával.
A jogi szabályozással kapcsolatos kérdéseit szintén elküldheti a NAV portál e-mail küldő adatlapján, „EKÁER jogértelmezési kérdések” tárgy alkalmazásával. 

Exit mobile version