Hírközpont – hírek

Elesett Putyin birodalma?

Elesett Putyin birodalma? az összeomlás szélén az Orosz gazdaság !

 

Láncreakció söpör végig az orosz gazdasági és pénzügyi rendszeren, amelynek elképesztően látványos következménye volt az, amit hétfőn és kedden láttunk lecsapódni a hihetetlen mértékű rubelzuhanásban a brutális jegybanki kamatemelés mellett is. Éppen utóbbi az, ami az oroszok szenvedését biztosan csak még tovább fokozza. Mi vezetett ehhez a drámai helyzethez? A kamatemelés inkább csak a tűzoltásra, a még súlyosabb pénzügyi zavarok elkerülésére lehet jó, a pénzügyi nyomás érdemi enyhüléséhez valószínűleg az kellene, hogy irányváltást hajtson végre a moszkvai külpolitika. Nagy kérdés, hogy ez bekövetkezik-e, illetve milyen súlyos áldozatok kellenek ahhoz, hogy eljussunk idáig.

Korábbi cikkünk

Oroszországban mindent az állam azaz Putyin akar irányítani

Már régóta szenvednek

Az orosz gazdaság mostani súlyos helyzetéhez fontos rögzíteni, hogy a bajok már huzamosabb ideje látszanak, és többek között a lassuló gazdasági növekedésben csapódtak le. A növekedés lassulásának, a szerkezeti problémáknak néhány tünete és oka:

 

Mitől gyorsult fel a romló trend?

Az orosz gazdaság szerkezeti problémái és lassulása az orosz-ukrán válság durvulásával és az olajárak esésével párhuzamosan rendkívüli módon felerősödött, így az elmúlt hetekbeli előrejelzések már 1-3% körüli jövő évi orosz gazdasági visszaesést vetítettek előre. Ezt egyébként a mostani bőven 60 feletti rubel/dollár árfolyam és a 17%-os jegybanki alapkamat még tovább súlyosbítja, így akár 5% feletti recesszió is kialakulhat. De lássuk, hogy melyek emögött a fő összefüggések és milyen láncreakciót említettünk a bevezetőben!

1. Nagyon fáj nekik az olajárak esése.

A legnagyobb olajexportáló országok közül Oroszországnak különösen fáj az olajárak esése (nekik az északi-tengeri Brent a lényeges), hiszen

 

De miért esnek ennyire az olajárak?

Több fontos tényezőt is ki kell emelni az olajárak nyár óta látott lefeleződésében, így például:

 

 

Az ábra még egy jóval erősebb rubel árfolyam mellett készült.

2. Betettek a szankciók is

Amint fentebb bemutattuk, az olajárak esése igen jelentősen rontja az orosz gazdaság egyensúlyi folyamatait és a csökkenő dolláralapú bevétel kevésbé tud felértékelődési nyomást kifejteni a rubel árfolyamra. Közben az oroszok Ukrajna destabilizálásában játszott szerepe miatt tavasz óta három fokozatban egyre súlyosabb gazdasági és pénzügyi szankciókat róttak ki a nyugati hatalmak Oroszországra, illetve cégekre.

A harmadik fokozatban korlátozták az európai és amerikai intézményeknek, hogy 90 napon túli futamidejű eszközöket vásároljanak, azaz hosszabb távú forráshoz juttassák az orosz cégeket. Ez azért fáj különösen a jelentős devizaalapú kötelezettségekkel rendelkező nagy orosz cégeknek (is), mert a 670 milliárd dollár körüli orosz külső adósság döntő része a magánszektorhoz köthető és becslések szerint ebből több mint 100 milliárd dollár jár le jövőre, noha a nyugati szankciók miatt lényegében kiszorultak a nemzetközi pénz- és tőkepiacok nagy részéről az orosz vállalatok (az ázsiai forrásbevonási költségük pedig megdrágult).

Dollár kell, de honnan?

Amellett tehát, hogy az oroszellenes szankciók a beruházási és növekedési kilátásokat érdemben rontották, egyre súlyosabb devizaalapú refinanszírozási kockázatot is a felszínre hoztak az orosz vállalatok számára. Nem véletlenül kezdtek kilincselni még a legnagyobb orosz (részben) állami vállalatok is a politikai vezetőknél pénzügyi segítségben bízva. A segítség azonban csak korlátozottan jött és jöhet, hiszen az ország devizatartalékaiból a jegybank a rubel megtámogatására már mintegy 80 milliárd dollárt elköltött lényegében hatástalanul. Így miután novemberben feladta a rubel sávos kereskedési rendszerét és áttért a szabad lebegtetésre, csak nagyon korlátozottan áll már a rubel védelmére, hogy óvja a kulcsfontosságú tartalékokat (a még súlyosabb időkre készülve).

A jegybank és az állam (költségvetés, stratégiai olaj alap) felőli korlátozott segítség láttán ezért az utóbbi hetekben az orosz vállalatok már kétségbeesetten kezdhettek dollárvásárlásba a piacon az orosz vállalatok is, hogy valamelyest biztosítani tudják a következő időszakban lejáró devizaadósságuk refinanszírozását. Ez nyilván érdemben tovább gyengíthette a rubelt az utóbbi hetekben.

A szankciók sorsa

Az oroszellenes EU-s szankciókat márciusban (elvileg) felül kell vizsgálni és ha addig enyhülés jönne az orosz-ukrán válságban, mert például a mostani pénzügyi-gazdasági krízis enyhíti az oroszok agresszív külpolitikáját, akkor az a szankciók részleges feloldásához is elvezetne. Amennyiben az orosz-ukrán válság katonai téren eszkalálódna, akkor a nyugati hatalmak nyilván további szankciókat is életbe léptethetnek, ahogy azt a múlt pénteki amerikai törvényhozási szavazás már elő is készítette.

A Citi és a Merrill elemzői egyébként friss anyagaikban azzal számolnak, hogy az egész jövő év során érvényben maradnak az eddigi oroszellenes szankciók, amelyek így az orosz vállalatok és az állam devizaalapú likviditáshiányát tartósan konzerválhatja, a rubelt pedig folyamatos gyengülési nyomás alatt tarthatja.

3. Menekül a tőke is az országból.

Ugyanígy nyilván a dollár (illetve más devizák) iránti keresletet növelte a jelentősen romló orosz gazdasági környezet, a súlyos recessziós kilátások, illetve a nyugati szankciók, amelyek hatására becslések szerint már bőven 100 milliárd dollár feletti külföldi tőke hagyta el az országot.

A rubelre nehezedő nyomást nyilván enyhítené, ha emelkednének az olajárak, illetve ha például a szankciókat enyhítenék, és így a tőkekivonás is enyhülne az országból. Szintén illusztratív (erősebb rubel melletti) példa az összefüggésre a Morgan Stanley számítása: 80 dolláros olajárnál 1% körüli többlet alakul ki az orosz folyó fizetési mérlegben (ami a rubelre felértékelődési nyomást fejt ki), de tartósan 70 dollár körüli szintnél már eltűnik a többlet.

4. Padlóra eső jegybanki tartalékok – jönnek a csődök?

Amint eddig bemutattuk: az olajár-esés, a nyugati szankciók és a súlyos dollár likviditási problémák a fő oka a rubel esésének. Utóbbi kapcsán fontos rögzíteni: valójában a lejáró külső adósság visszafizetésével kapcsolatos félelemről beszélünk, hiszen egyrészt a gyengülő rubel miatt a kimutatott devizaadósság egyre több, másrészt a fentiek miatt a jegybanki tartalékok elégségességével kapcsolatban is felmerültek kételyek.

Ezt igen jól szemlélteti a Morgan Stanley alábbi ábrája, miszerint ha a könnyen mozgósítható jegybanki tartalékokat nézzük, akkor szimulációik szerint tartósan 50 dolláros olajár mellett jövő ősz körülre lényegében elfogynának a jegybanki tartalékok (az intervenció és a nemzetgazdasági devizaigényének kielégítési szükségletei miatt). A piaci bizonytalanság nyilván sokkal előbb alakul ki ezzel kapcsolatban, mint hogy teljesen elfogyna a tartalék: hozzájárult például a jelentős eladási hullámhoz az elmúlt napokban az orosz állam- és vállalati kötvénypiacon is, hiszen félni kezdtek a befektetők, hogy esetleg nem tudnak minden tartozásért helyt állni az érintett adósok. Ez igen jelentősen megemelte az orosz vállalatok és az állam csődkockázat elleni biztosításának árát, utóbbi 5 éves csúcsra ért.

Tavaly év végén az orosz nemzetgazdaság külső adósságállománya 729 milliárd dollár volt (a GDP 35%-át tette ki), amiből 43 milliárd dollárt tett ki az állami adósság, azaz a magánszektor sokkal inkább volt eladósodva devizában. A Citi (feltehetően 48 rubel/dollár árfolyam körül született) előrejelzése szerint idén év végén a külső adósság 656 milliárd dollárra süllyedhet, ami az aktuális 72 körüli árfolyam mellett 985 milliárd dollárra rúgna. Ebből a friss árfolyam adatokkal kalkulálva 113 milliárd dollár lenne a mostantól 1 éven belül lejáró adósságállomány, ami a most mozgósítható jegybanki tartalékok közel fele lenne. Nem véletlen tehát a nagyfokú idegesség az orosz kötvénypiacon azzal kapcsolatban, hogy valóban hajlandók/képesek-e visszafizetni minden devizaalapú tartozásukat az oroszok.

Hogyan lehet leállítani a láncreakciót?

Amint fentebb láthattuk: jelenleg kifejezetten rossz a kombináció az orosz gazdaság és pénzügyi rendszer számára, egymást erősítő negatív folyamatok láncreakciója alakult ki. Ezt elméletileg több csatornán keresztül is meg lehetne állítani, illetve fordítani, így például:

Exit mobile version