Gépjármű átírás költségei 2015/2016 – mennyi a határidő és mennyibe kerül?

Gépjármű átírás költségei 2015/2016 – mennyi a határidő és mennyibe kerül? A gépjármű átírást az okmányirodákban kell intézni, vagy személyesen, vagy meghatalmazott útján van rá lehetőség!

Kilowatt, azaz teljesítmény alapján kell fizetni az átírást 2015-ben is :

gempajmu atiras uj arak

Ezen kívül számolni kell még az alábbi kiadásokkal:

  • új forgalmi engedély kiállításának díja 6000.-Ft,
  • gépjármű felelősség biztosítás díja
  • az eredetiségvizsgálat elvégzésének díja
  • új törzskönyv kiállításának díja 6000.-Ft,

Személygépkocsik és tehergépjárművek esetében mindenképpen vinnie kell magával mindenkinek az érvényes kötelező gépjármű felelősségbiztosítás kötvényét.

Továbbá be kell fizetni 12.000.-Ft-ot, ennyibe kerül az átírás.

A vagyonszerzési illetéket a jármű életkora és teljesítménye alapján állapítják meg, ami a gépjármű átírásának illetéke is.

El kell végeztetni az eredetiségvizsgálatot is, és az 60 napnál nem lehet régebbi ahhoz képest, mikor az átírás megtörténik. Öröklés esetén nem szükséges ezt megcsináltatni, de ilyenkor kérhetik a hagyatékátadó végzést. Ha vettük az autót, akkor meg az adásvételi szerződést kell magunknál tartani.

A gépkocsi törzskönyve is kelleni fog, valamint a személyi igazolvány, vagy vezetői engedély, illetve útlevél és a lakcímkártya. Ha az átirató nem magánszemély, hanem cég, akkor aláírási címpéldánnyal lehet megtenni és a cég 3 hónapnál nem régebbi cégkivonatával.

Abban az esetben, ha hitel volt az autón, akkor az előző tulaj törlési nyilatkozata kell, vagyis, hogy már nincs rajta hitel.

Ha pedig egy igazán nagy gépet vettünk és annak össztömege meghaladja a 3,5 tonnát, akkor a jegyzőtől kell kérni egy olyan igazolást, hogy az ingatlan alkalmas arra, hogy ott tárolja az új tulajdonos.

Az átíratáshoz, vagy személyesen kell kérni időpontot az okmányirodákban, vagy elektronikusan kell igényelni azt. Amennyiben valaki nem viszi magával valamennyi szükséges –fenn felsorol – papírt, akkor a hivatalnak nem lesz módjában átírni a gépjármű tulajdonát.

Ha pedig az új tulajdonos kifut a 15 napos határidőből, vagyis nem intézkedik az áriratásról ezalatt az idő alatt, akkor szabálysértési eljárás is indítható ellene az új jogszabályok szerint. 15 nap ugyanis a megvásárlástól számított határidő, mialatt meg kell tenni az átírást.

Ha pedig úgynevezett lassú gépjármű átírást szeretnénk intéztetni az okmányirodában, akkor az alábbi dokumentumokra lesz szükségünk. Szintén vinni kell értelemszerűen az adásvételi szerződésünket, ami szintén teljes bizonyító erejű magánokirat kell, hogy legyen, vagy pedig a hagyatéki végzést, továbbá érvényes felelősségbiztosítási kötvényt, valamint a törzskönyvet, a járműkísérőlapot és az igazolólapot. Ebben az esetben is van fizetendő eljárási díj, amit csekken kell befizetni. Egyik csekk 6000.-Ft-ról, a másik pedig 4800.-Ft-ról szól.

Üzembentartói jogosultság bejegyzésére pedig a teljes bizonyító erejű magánokiratba foglalt üzembentartói megállapodás, érvényes felelősségbiztosítás alapján lesz lehetőség. A forgalmi engedély 6.000 Ft, valamint további 12.000.-Ft-ot kell csekken megfizetni.

Be the first to comment on "Gépjármű átírás költségei 2015/2016 – mennyi a határidő és mennyibe kerül?"

Leave a comment