A tavaly év végi kötelező-kampány alig negyedmillió autóst késztetett váltásra. Az érintettek csaknem negyede a korábbi biztosítójánál kötötte újra a szerződését. Az átlagdíj valamelyest emelkedett. Az idén – részben a használtautó-piac élénkülése miatt – tovább emelkedhetnek a díjak.
A tavalyinál jóval kevesebb autós kezdte az idei évet új biztosítónál. A biztosítási alkuszok becslése szerint a 2014 őszi kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási (kgfb) kampányban nagyjából 230-250 ezer autós mondta fel a szerződését, közülük azonban a Netrisk adatai szerint csaknem minden negyedik a korábbi biztosítójánál kötött újra. A ténylegesen váltók száma így 180 ezer körül lehetett. A korábbi években sokkal többen váltottak biztosítót, a Magyar Biztosítók Szövetségének (Mabisz) adatai szerint 2010-ben még 1,3 millióan tettek így, azóta ez fokozatosan csökkent, de még a 2013-as kampány is 435 ezer autóst késztetett a szolgáltató lecserélésére.
A váltók számának csökkenése mögött több tényező áll. Az egyik az, hogy egyre kevesebb az olyan autós, akinek január 1-jére esik az évfordulója. A 2010. január 2. után vásárolt autóknál már évközben van a biztosítási évforduló, így a gépjármű-állomány cserélődésével fokozatosan csökken az érintett autósok száma. A Mabisz adatai szerint a mintegy 4,167 millió jármű valamivel több mint fele van magánszemélyek tulajdonában, közülük 1,433 milliónak esik még az év végére a biztosítási fordulója. Ez a réteg ráadásul egyre kevésbé vonzó célcsoport a biztosítók számára. „Az év végi váltók többségének öreg, tízévesnél idősebb autója van, és ezekre a járművekre már nincs igazán jó casco-ajánlat a piacon” – magyarázza Németh Péter, a CLB független biztosítási alkusz értékesítési és kommunikációs igazgatója. Az ilyen autósok bónuszfokozata is jellemzően magas, emiatt viszonylag csekély díjbevételt generálnak.
Ezt támasztja alá, hogy a kampányidőszakban számított átlagdíjak mindig elmaradnak az évközbeni tarifáktól. A Netrisknél az idén 11 600 forintos átlagdíjon szerződtek az év végén váltó ügyfelek, ez körülbelül 3 százalékkal volt magasabb az egy évvel korábbinál. A CLB ennél nagyobb, 10 százalék körüli díjemelkedést tapasztalt, náluk 12 ezer forint körüli tarifával lehetett kötelezőt kötni. A Netrisk honlapján egyébként látható egy úgynevezett kgfb-index, amely hetente méri a szerződések átlagdíját, ez alapján a múlt héten valamivel több mint 22 ezer forintot fizetett egy autós a biztosításért, vagyis az évközbeni váltók átlagdíja körülbelül 90 százalékkal magasabb az évvégi váltókénál.
A kgfb-díjak egyébként, ha lassan is, de a 2008 óta tartó folyamatos csökkenés után az elmúlt évben emelkedni kezdtek, a Netrisk adatai szerint 2014. első hetében még 19300 forint körüli átlagos tarifával kötöttek szerződést az autósok, október végén már 22 ezer forint fölött volt az átlagdíj. Az idén az első hetek adatai alapján 8-10 százalékkal lehetnek magasabbak a díjak, mint 2014 elején voltak. A tavaly őszi kampány nyertese a Netrisk szerint a K&H volt, a legtöbb új szerződést ők gyűjtötték be. Jól sikerült még a szezon a Köbének és a Groupama Garanciának is. A három nyertes céggel szerződhetett le a váltók körülbelül 70 százaléka.
Piacbővülésre számítanak
„A biztosítási piac bővülésére számítok 2015-ben” – mondja Vass Gábor, a PBA Praeventio Zrt. szakmai vezetője. 20-25 százalékos növekedés látható az eladott lakásoknál az elmúlt év hasonló időszakához képest, továbbá a lakáshitel szerződések száma is nőtt, ami élénkíti a lakásbiztosítási piacot is.
2014-ben fellendülés volt a nemzetközi és a hazai gépjármű piacon is, az emelkedő tendencia várhatóan 2015-ben is megmarad. A magyarországi kiemelkedő eredmény a használtautó piac növekedésének köszönhető, ami közvetlenül hat a kgfb-biztosításokra. Vass Gábor a kgfb-átlagdíjak emelkedésére számít.