Közszolgálati járadék 2015: önkormányzati képviselők közszolgálati járadéka

Az őszi választások után már csak a legalább 53 éves, három-öt ciklust kitöltő főállású polgármesterek kapják meg az öregségi nyugdíj 50, 60 vagy 70 százalékát jelentő járadékot, és legfeljebb 65 éves korukig.

Legfeljebb 12 éves moratórium után, 2026-ig megszűnik a polgármestereknek járó közszolgálati járadék – írja a szerdai Napi Gazdaság pontosan meg nem nevezett forrásra hivatkozva. A járadék megvonásáról az Önkormányzatok Nemzeti Együttműködési Tanácsa döntött hétfői zárt ülésén.

A sajtó számára nem nyilvános eseményen az érdekegyeztető szervezetek, valamint az önkormányzati szektorért a központi költségvetésért felelős államtitkár, továbbá a Magyar Államkincstár (MÁK) helyettes vezetője is részt vett. A Napi Gazdaság ismertette: a döntés értelmében – a korábbiakkal ellentétben – az őszi választások után már csak a legalább 53 éves, három-öt ciklust kitöltő főállású polgármesterek kapják meg az öregségi nyugdíj 50, 60 vagy 70 százalékát jelentő járadékot legfeljebb 65 éves korukig. 

A 30-40 ezer forint juttatásban részesülő egykori városvezetők főállásban nem foglalkoztathatók. Október 12-e után, az újonnan megválasztott helyhatósági vezetőknek nem jár ez a pénz.

 

A közszolgálati járadék összege és folyósítása

2. § (1)

(2) A közszolgálati járadék összegét annak az öregségi nyugdíjnak a Pttv. 13/B. §-ának (2) bekezdése szerinti százalékos mértékében kell meghatározni, amely a polgármestert a jogosultság megnyílása időpontjában az öregségi nyugdíjra vonatkozó jogszabályok rendelkezései alkalmazásával megilletné.

(3) A közszolgálati járadék összegét a megállapítás naptári évét követő minden év január l-jétől a Tny. 62. §-a alapján megvalósult tényleges nyugdíjemelés mértékének összegével együtt kell folyósítani.

3. § (1) A folyósító szerv a közszolgálati járadékot havonta, önállóan, vagy az általa folyósított és a polgármestert megillető egyéb ellátással együtt folyósítja. A közszolgálati járadékot az egyéb ellátástól elkülönítetten kell kezelni.

(2)

(3) A közszolgálati járadék folyósításának időtartama alatt a polgármester a munkavégzésre irányuló jogviszony létesítését köteles a folyósító szervnek bejelenteni.

4. § (1) A folyósító szerv a bejelentést követően a munkavégzésre irányuló jogviszony kezdő időpontjától a közszolgálati járadék folyósítását megszünteti.

(2) A közszolgálati járadék folyósítása a jogosult elhalálozásának napját magában foglaló naptári hónap utolsó napjával megszűnik.

(3) Ha a közszolgálati járadék folyósítása alatt a polgármester kérelmére öregségi nyugdíjat állapítanak meg, a folyósító szerv dönt a közszolgálati járadék folyósításának a Pttv. 13/B. § (4) bekezdésének b) pontja szerinti, a nyugdíj megállapításának időpontjától történő megszüntetéséről.

5. § (1) Ha a polgármester a munkavégzésre irányuló jogviszonya megszűnését az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság által e célra rendszeresített nyomtatványon vagy elektronikus űrlapon bejelenti a folyósító szervnek, az dönt a megszüntetett közszolgálati járadék időközi emelésekkel növelt összegének újrafolyósításáról.

(2) A közszolgálati járadék újrafolyósítása iránti kérelem tartalmazza a korábban közszolgálati járadékban részesült személy

a) nevét és születési nevét,

b) születési helyét, idejét és anyja nevét,

c) lakcímét,

d) nyugdíjfolyósítási törzsszámát és Társadalombiztosítási Azonosítási Jelét,

e) munkavégzésre irányuló jogviszonya megszűnésének évét, hónapját és napját,

f) aláírását és

g) a kérelem kiállításának helyét, évét, hónapját és napját.

Be the first to comment on "Közszolgálati járadék 2015: önkormányzati képviselők közszolgálati járadéka"

Leave a comment