Végre – Munkaerő kölcsönzés fordított adózás – A munkaerő-kölcsönzés is fordított áfás lesz 2015-től
Ebben az ágazatban csalják el a legtöbb áfát, adót a cégek a munkaerő kölcsönzésekkel.
Munkaerő-kölcsönzése, kirendelése, személyzet rendelkezésre bocsátása, illetve iskolaszövetkezet szolgáltatásának igénybevétele esetén a fordított adózás szabályait kell alkalmazni 2015-től.
A korábbiakban a munkaerő-kölcsönzés kapcsán a fordított adózást kizárólag azokban az esetekben kellett alkalmazni, amikor a munkaerő-kölcsönzés építésihatóságengedély-köteles munkákkal vagy építési hatósági tudomásulvételi eljáráshoz kötött építési-szerelési munkákkal összefüggésben történt.
A módosítást azokban az esetekben kell először alkalmazni, amikor a teljesítés időpontja 2014. december 31-ét követő időpontra esik. Ha azonban e feltétel teljesül is, de a szolgáltatást igénybe vevő adóalanynak a fizetendő adót 2015. január 1. napját megelőzően kellene megállapítani, akkor a fordított adózás nem alkalmazható az ügyletre.
Kósa Lajos, a Fidesz ügyvezető alelnöke sajtótájékoztatón beszélt arról, hogy a módosítás bezárja a szektorban az áfamegkerülést lehetővé tevő kiskaput. Számításai szerint jelenleg ezen területeken 30-35 milliárd forint áfa nem folyik be, viszont ha fordított áfát vezetnek be, akkor ez nem lehetséges, mivel közvetlenül a megrendelőnek kell fizetni.
A kormánypárti politikus azt is jelezte: egy uniós irányelv ugyanakkor rögzíti, hogy milyen területeken lehet az áfa szokásos fizetési módját megváltoztatni. Van azonban lehetőség arra, hogy a tagállamok egyéni derogációt kérjenek, amennyiben jelentős áfamegkerülési utakat szeretnének lezárni.
A Fidesz alelnöke reményének adott hangot, hogy az unió támogatja a kezdeményezést. „Rendkívül furcsa helyzetet, hogy egyrészt szapul bennünket, hogy tegyünk valamit, majd amikor tenni szeretnénk, (…) akkor nem támogatja” – fogalmazott.
Párttársa, Szatmáry Kristóf arról számolt be: a fordított áfázás intézménye az elmúlt időszakban bizonyította, hogy képes megtisztítani a piacot. Kitért arra, hogy a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnál az utóbbi időszak legnagyobb visszaélései a munkaerő-kölcsönzéshez kötődtek, amely terület 250 ezer ember foglalkoztatását végzi.
Tájékoztató :
A munkaerő-kölcsönzés olyan tevékenység, amelynek keretében a kölcsönadó a vele kölcsönzés céljából munkaviszonyban álló munkavállalót ellenérték fejében munkavégzésre a kölcsönvevőnek átengedi.
A munkaerő-kölcsönzői tevékenységet a többször módosított Munka Törvénykönyvének a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény 214-222.§ valamint a módosított 118/2001. (VI. 30.) Korm. rendelet (továbbiakban: rendelet) szabályozza.