Munkanélküliek támogatása vállalkozás indításához 2015: mennyi vissza nem térítendő támogatás jár ?

A Fiatal Vállalkozók Országos Szövetsége (FIVOSZ) és konzorciumi partnerei által megvalósított Vállalkozz Itthon vállalkozásfejlesztési programba október 7-től jelentkezhetnek a fiatalok – ismerteti csütörtöki közleményében a Vállalkozz Itthon Kommunikációs iroda.

A kétkomponensű pályázati konstrukció alapvető célja a vállalkozásindítást tervező, és piacképes üzleti ötlettel rendelkező, 18 és 40 év közötti fiatalok támogatása a vállalkozásalapítás kezdeti szakaszában.

Az Új Széchenyi Terv keretében megvalósuló vállalkozásfejlesztési programban vállalkozói képzés, tanácsadás, majd mentorálás igénybevételére lesz lehetőség.

A programba on-line, a www.vallalkozzitthon.hu honlap régiós aloldalain lehet jelentkezni, melyet egy vállalkozói kompetenciateszt kitöltése követ. A programba bejutóknak egy 100 órás képzés elvégzését követően, a létrehozni kívánt vállalkozás üzleti tervét kell összeállítani és jóváhagyatni.

A jóváhagyott üzleti terv alapján létrehozott vállalkozás nyújthat be pályázatot a „Fiatalok vállalkozóvá válásának támogatása a konvergencia régiókban” című felhívásra. Ebben egyszemélyes vállalkozás esetén maximálisan 3 millió, legalább két fiatal által létrehozott társas vállalkozás esetén maximum 6 millió forint vissza nem térítendő támogatás igényelhető legalább 10 százalékos önerő biztosításával.

A „Vállalkozz Itthon” projektek keretében induló képzésekre és szolgáltatásokra a honlapon az Észak-Alföld, Észak-Magyarország, Dél-Dunántúl és Nyugat-Dunántúl régiókban tervezett vállalkozások alapítói jelentkezhetnek.

A program az Európai Unió és a magyar állam támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.

Vállalkozóvá válás támogatása
Az a munkanélküli járadékban részesülő személy, akinek a munkaügyi központ megfelelő munkahelyet felajánlani nem tud, vállalkozóvá válása esetén támogatást igényelhet a munkaügyi központtól.

A támogatás célja:

Vállalkozóvá válásának elősegítését kérheti az a személy, aki munkanélküli járadékban, vagy álláskeresési járadékban, vagy vállalkozói járadékban részesül, és a munkaügyi központ nem tud számára megfelelő munkahelyet felajánlani. Emellett vállalja, hogy a nyilvántartott álláskereső állapot megszüntetése érdekében önmaga foglalkozatását vállalkozás keretében kívánja biztosítani:

  • egyéni vállalkozás indításával, vagy
  • társas vállalkozás keretében személyes közreműködésre kötelezettként, vagy
  • személyes közreműködéssel, illetve egyéb vagyoni értékű szolgáltatás teljesítésével szövetkezet gazdasági tevékenységében résztvevőként, vagy
  • mezőgazdasági őstermelői igazolvány birtokában.

 

A támogatás nyújtása szempontjából egyéni vállalkozó, aki

  • vállalkozói igazolványa alapján végez vállalkozási tevékenységet,
  • egészségügyi és szociális vállalkozásról szóló jogszabály alapján orvosi, klinikai, szakpszichológusi magántevékenységet folytató magánszemély,
  • jogi személy részlegét szerződéses rendszerben üzemeltető magánszemély,
  • egyéni ügyvéd,  egyéni szabadalmi ügyvivő,
  • közjegyző (kivéve, ha e tevékenységét közjegyzői iroda tagjaként folytatja),
  • a bírósági végrehajtásról szóló törvény szerint önálló bírósági végrehajtó (kivéve, ha e tevékenységét végrehajtói iroda tagjaként folytatja),
  • gyógyszerészi magántevékenység, falugondnoki tevékenység, tanyagondnoki tevékenység, vagy szociális szolgáltató tevékenység folytatásához szükséges engedéllyel rendelkező magánszemély e tevékenysége tekintetében,
  • egyénileg tevékenykedő európai közösségi jogász az ügyvédekről szóló törvényben meghatározott tevékenysége tekintetében (kivéve, ha e tevékenységét ügyvédi iroda tagjaként vagy alkalmazottként végzi),
  • magán állatorvosi tevékenységet folytató magánszemély.

 

A vállalkozóvá válás támogatás mértéke, időtartama:

  • vállalkozói tevékenységre vonatkozó hatósági igazolás bemutatásával a munkanélküli járadék összegének, illetőleg álláskeresési járadékban vagy vállalkozói járadékban részesülő személy esetében az álláskeresési járadék, illetőleg a vállalkozói járadék alsó határa összegének megfelelő támogatás legfeljebb további 6 hónapig folyósítható,
  • a vállalkozói tevékenység igazolásával igénybevett, a munkaügyi központ által ajánlott szaktanácsadás költségének legfeljebb 50%-a,
  • a vállalkozói tevékenység gyakorlásához szükséges tanfolyami képzés költségeinek legfeljebb 50%-a,
  • hitel felvétele esetén a hitelfedezeti biztosítás költségeinek legfeljebb 50%-a téríthető meg legfeljebb egy éves időtartamra.

A vállalkozóvá válásra tekintettel nyújtható támogatások kérhetők és megállapíthatóak együttesen, illetve külön-külön is.

A járadék összegének alapul vételével meghatározott támogatások a vállalkozóvá válás napjától kezdődően állapíthatók meg. Így a támogatás folyósításának kezdő napja:

  • bejelentési kötelezettséggel járó egyéni vállalkozás létrehozása esetén a vállalkozói igazolvány, illetve ha más jogszabály a vállalkozói tevékenység folytatásának feltételeként más okirat kiállítását írja elő, az okirat átvételének napja,
  • mezőgazdasági őstermelői tevékenység esetében a mezőgazdasági őstermelői igazolvány kiállításának napja,
  • minden más vállalkozás esetében a vállalkozás cégjegyzékbe való bejegyzésének napja.

 

A támogatás időtartama és mértéke a megye, illetve a kirendeltség vonzáskörzete munkaerő-piaci helyzetétől függően eltérő lehet.

Részletesebb felvilágosításért kérjük, forduljon a munkaügyi központ lakóhelye szerint illetékes kirendeltségének munkatársaihoz!

Be the first to comment on "Munkanélküliek támogatása vállalkozás indításához 2015: mennyi vissza nem térítendő támogatás jár ?"

Leave a comment