Az eddigi kétszeresére, ezermilliárd forintra nő a Növekedési Hitelprogram (NHP) második szakaszának keretösszege 2015 Januártól. A kedvezményes vállalkozói hitelt továbbra is december 31-ig lehet igényelni, de a pénzügyi lízing és az uniós támogatások előfinanszírozásának lehívása jövő év közepéig lehetséges. Korábbi cikkünk a NHP témában.
A Növekedési Hitelprogram jelenlegi 500 milliárdos keretösszegének megduplázásáról döntött a Jegybank monetáris tanácsa. Ebben szerepet játszott, hogy az elmúlt hónapokban a Növekedési Hitel iránti kereslet folyamatosan emelkedett, és fennállt annak a veszélye, hogy az eredeti keretösszeg a 2014. december 31-ig tartó szerződéskötési időszak vége előtt kimerül. A kereslet növekedésében szerepet játszik az európai uniós pályázatok utolsó negyedévre várható kiírása. Ennek következtében számottevő igény jelenhet meg a vállalkozások részéről az EU-s támogatások előfinanszírozására nyújtott hitelek iránt, amelyekhez új beruházási hitelek is kapcsolódhatnak. Szintén a kihasználtság emelkedését valószínűsíti, hogy a hitelintézetek az utolsó negyedévre időzítették a program keretében történő hitelkiváltásokat, amelyek legfeljebb az általuk folyósított hitelek 10 százalékát tehetik ki.
A Monetáris Tanács arról is döntött, hogy az új beruházási hitelek tekintetében az egyes hitelrészek lehívását 2015. június 30-ig lehetővé teszi, tekintettel a hosszabb időigényű beruházások program keretében történő finanszírozhatóságára. Hasonló megfontolásból a pénzügyi lízing, valamint az EU-s támogatások előfinanszírozása céljából nyújtott hitelek esetében is 2015. június 30-ra módosul a folyósítás végső határideje, azzal, hogy a szerződés megkötésének 2014. december 31-ig meg kell történnie. Az évente igényelhető EU-s támogatások előfinanszírozása céljából nyújtott hitelekhez kapcsolódó jegybanki források a hitel visszafizetését követően legfeljebb 3 évig újra lehívhatóvá válnak, így azok ismét felhasználhatóak a következő évi támogatás előfinanszírozására.
Az NHP első és második szakaszában együttesen 1040 milliárd forint összegben kötöttek szerződést a hitelintézetek, több mint 14 ezer kis- és középvállalkozással. A hitelprogram hatására nem csak a kis- és középvállalatoknál, hanem a teljes vállalati szinten bekövetkezett a hitelezési fordulat: jelentősen emelkedett a forinthitelek részaránya, miközben hosszabbodott ezek futamideje. Ugyancsak kedvező fejlemény, hogy egyre nagyobb arányban jutnak hitelhez a kisebb méretű vállalkozások is a programban.