Nyílt örökbefogadási eljárás menete, a nyílt örökbefogadási eljárás feltételei
Az előkészítést többnyire a nyílt örökbefogadásokban közreműködő működési engedéllyel rendelkező közhasznú szervezetek (lásd a végén) vagy a szakszolgálatok végzik, de jelenleg nem kötelező közreműködésük.
A válsághelyzetben lévő várandós anyát/szülőt a közreműködő szervezetek elsősorban abban segítik, hogy gyermeke nevelését vállalni tudja, a lehetséges támogatásokról tájékoztatják, illetve erre irányuló igény esetén megszervezik családok átmeneti otthonában történő elhelyezését.
Amennyiben a válsághelyzetben lévő várandós anya/szülő gyermeke nyílt örökbefogadása mellett dönt, a közhasznú szervezet előkészíti a várandós anya/szülő (k) és az örökbe fogadni szándékozók kapcsolatfelvételét.
Ha a kapcsolatfelvételt követően a felek megállapodnak az örökbefogadási eljárás megindításában, akkor az anya lakóhelye szerinti megyeszékhelyen működő járási gyámhivatalnál, titkolt terhesség esetén a szülés helye szerinti megyeszékhelyen működő járási gyámhivatalnál kérhetik az örökbefogadási eljárás megindítását. A terhesség akkor titkolt, ha válsághelyzetben lévő várandós anya úgy nyilatkozik, hogy szűkebb vagy tágabb környezete előtt titkolja terhességét.
A gyámhivatal a feleket együttesen, tárgyalás keretében hallgatja meg. Amennyiben a vér szerinti szülők hozzájárulnak gyermekük számukra ismert személyek általi örökbefogadásához, hozzájáruló nyilatkozatukat annak megtételét követően nem vonhatják vissza. Erre a szülőket az eljárás során figyelmeztetni kell.
A kötelező gondozásra kihelyezéskor a gyermek gyámjául a gyámhivatal az örökbefogadó szülőt rendeli ki, a vér szerinti szülő szülői felügyeleti joga pedig az eljárás befejezéséig szünetel, az örökbefogadás engedélyezését követően szűnik meg.
A kötelező gondozási idő alatt az örökbefogadók lakóhelye szerinti szakszolgálat kíséri figyelemmel a gyermek beilleszkedését.
Magyarországon jelenleg hét nyílt örökbefogadások előkészítésében közreműködő közhasznú szervezet rendelkezik működési engedéllyel:
– Alfa Magzat-, Csecsemő-, Gyermek- és Családvédelmi Szövetség,
– Bölcső Alapítvány,
– Együtt az Életért Közhasznú Egyesület,
– Fészek az Örökbefogadókért és Örökbefogadottakért Alapítvány,
– Gólyahír Egyesület,
– VÁRVA VÁRT Alapítvány
– Baptista Szeretetszolgálat Alapítvány
Ezen szervezetek országos hatáskörrel járnak el és nyilvántartják a náluk jelentkező, alkalmassá nyilvánított örökbefogadásra váró szülőket, valamint az örökbeadási szándékkal náluk jelentkező vér szerinti szülők gyermekeit.
Nyílt örökbefogadással csak Magyarországon élő magyar állampolgárságú örökbefogadók fogadhatnak örökbe.
Weboldalaikon részletesen tájékozódhatsz arról, hogy hogyan tudnak segíteni, és hogy melyek az örökbeadás-örökbefogadás feltételei, menete.
Együtt az Életért Egyesület
Segélyvonal: 06 30 598-0-198
E-mail: kapcsolat@egyuttazeletert.hu
Weboldaluk: www.egyuttazeletert.hu
Gólyahír Egyesület
Telefonszámuk 6-22 óra között hívható, ingyenesen: 06-80-203-923
Weboldaluk: www.golyahiregyesulet.hu
Bölcső Alapítvány
Telefonszámuk bármikor hívható: 20-944-3566
Weboldaluk: www.bolcso.hu
Alfa Szövetség
Segélyvonal:+36 30 922 6775
weblapok: www.alfaszovetseg.hu, www.rajzoljbabat.hu
e-mail: alfa@alfaszovetseg.hu
Forrás:anyavagyok.hu