Reálbér 2015/2016 – Ennyi lett a reálbér
Tavaly decemberben 7,7, az egész évben pedig 3,2 százalékkkal emelkedtek a reálbérek a KSH szerint. Így 237 700 forint volt a bruttó átlagkereset, a nettó pedig 155 700 forint. A vállalkozásoknál dolgozók átlagosan 252 700 forintot kerestek.
A béremelések közvetlenül növelték a reálkeresetet, mert nem volt infláció és az adórendszer sem változott – áll a Nemzetgazdasági Minisztérium közleményében.
Az Együtt-PM választási szövetség szerint a tavalyi három százalék körüli reálbér-növekedés nem ellensúlyozza a tavalyelőtti három és fél százalékos reálbércsökkenést.
Az ellenzéki szövetség szerint ehhez a hatáshoz több intézkedés is hozzájárult, például: 2012-ben az alacsony jövedelműeknek az adójóváírás kivezetése miatt 3,5 százaléknál nagyobb mértékben csökkent a reálkeresetük, 2013-ban pedig a szuperbruttó kivezetése érintette kedvezőtlenül őket.
Hangsúlyozzák: a mesterségesen és átmenetileg nulla százalékra levitt inflációval nem tartható fenn a reálbér növekedése. Ezt csak erősödő gazdasággal lehet elérni, amely a piaci munkahelyek számának növekedésében is megmutatkozna.
A Fidesz ellenben sikernek tartja, és a kormány intézkedéseinek tulajdonítja a bruttó és nettó átlagkeresetek növekedését, így a családi adókedvezménynek, a béremelési programoknak, a rekord alacsony inflációnak és a rezsicsökkentésnek.
Selmeczi Gabriella szerint a béremelkedéssel a munkavállalók zsebébe több pénz kerül és több is marad ott. A kormánypártok idén további emelkedésre számítanak, amit elsősorban a kiskeresetű családok adócsökkentése, a továbbra is alacsony infláció és az egyre magabiztosabb gazdasági növekedés eredményezhet. 2016-tól a reálbér tovább emelkedik a kormány szerint.
Be the first to comment on "Reálbér 2015/2016 – Ennyi lett a reálbér"