Új Szocpol : Ha igényelni akarod ezt FELTÉTLENÜL tudnod kell!
Ma indul az új otthonteremtési program; a korábbi „szocpolt” felváltó, vissza nem térítendő állami támogatást az egygyermekes családok is kérhetik, továbbá azok is, akik a következő évekre vállalnak gyerekeket, és a családi otthonteremtési kedvezményt (csok) új és használt ingatlan vásárlására, bővítésre is kérni lehet július 1-jétől.
Szerdán azonban a Magyar Közlönyben egyből kijött egy módosítás is hozzá, amely szerint ha valaki „C” energetikai besorolásnál rosszabb minősítésű családi ház vásárlásához kér kedvezményt, akkor igazolnia kell, hogy a hatóság 2013. január elsejét követően nem írt elő a házra javítási kötelezettséget, annak életveszélyes állapota miatt. A bemutatandó hatósági igazolás nem lehet 30 napnál régebbi.
Egy másik módosítás szerint a csok akkor is igényelhető másik lakás vásárlására, ha a család tulajdonában lévő lakás bontását a hatóság elrendelte, illetve engedélyezte.
A csok igénylését hitelintézeteknél, kereskedelmi bankoknál, takarékszövetkezeteknél lehet elindítani akkor is, ha a családok egyébként nem kívánnak banki kölcsönt felvenni. Az állami támogatás összege 500 ezer forinttól 3,25 millió forintig terjed; ez függ a gyermekek számától, a lakás nagyságától és az ingatlan energiahatékonyságától. Az igényelhető lakásnagyság pedig a gyerekek számától függően 40 és 160 négyzetméter közötti lehet. A csok rendszerében gyermeknek számít már a 24. hetet betöltött magzat is.
Nemcsak a már megszületett gyermekek alapján lehet az igénylést benyújtani, hanem a házaspárok előre vállalhatnak több gyereket is. Egy-egy gyermek megszületését 4 évre előre lehet tervezni, így például két gyermek vállalása esetén kétszer négy év az erre rendelkezésre álló idő. Az államkincstár a gyerekvállalás „teljesítéseként” elfogadja az örökbefogadott gyereket is.
A kormány várakozásai szerint a csokot éves szinten várhatóan mintegy 12 ezer család tudja majd elérni. Az FHB Bank ugyanakkor azt közölte szerdán, hogy már több mint 40 ezren érdeklődtek a csok iránt és 1500 ügyfél már időpontot is egyeztetett az FHB valamelyik bankfiókjánál.
Az érdeklődők a csok feltételeivel, igénylésével kapcsolatos kérdéseikkel az Emmi központi ügyfélszolgálati irodájához fordulhatnak, akár személyesen (Budapest, V. Szalay utca 10-14.), akár telefonon (06-1-795-31-68), vagy e-mailen (ugyfelszolgalat@emmi.gov.hu), általános információkat pedig a www.csaladitudakozo.kormany.hu oldalon találhatnak.
A csokra az idei költségvetésben 4 milliárd, a jövő éviben 9,5 milliárd forintot különítettek el, de a keret „felülről nyitott”, így minden – a feltételeknek megfelelő – igénylőnek biztosítják a vissza nem térítendő állami támogatást.
Ha szeretnéd igényelni a legújabb családtámogatást, a csok-ot vagyis régi nevén szocpolt, akkor vannak, olyan iratok, dokumentumok, amikre mindenképpen szükséged lesz!
A rendelet, amely az új szocpolt szabályozza előírja, hogy amennyiben a vásárolni kívánt ingatlan rosszabb energetikai minősítésű, mint “c” minősítés, akkor feltétlenül szükség van hatósági bizonyítványra!
A dokumentumot az illetékes építési hatóságnál lehet beszerezni, azonban a dolog pikantériája, hogy hogy még mindig van olyan építési hatóság, amely nem is tud arról, hogy ők az illetékesek az említett hatósági bizonyítvány kiadásában.
Pontosan mikor is van szükség hatósági bizonyítványra?
Erre akkor van szükségünk ha használt vagy házat vásárolunk, vagy már meglévőt bővítünk és a z ingatlan energetikai minősítése rosszabb a “C” minősítésnél.Erre az igazolásra csak abban az esetben van szükségünk ha a vásárolni vagy bővíteni kívánt ingatlan egylakásos, például családi házak esetén, többlakásos társasházban vásárolni kívánt lakás esetén nincs rá szükség!
Hol szerezhetjük be a hatósági bizonyítványt?
Az illetékes építésügyi hatóság állítja ki, vagyis az, ahol a vásárolni vagy bővíteni kívánt ingatlan fekszik!A dokumentumnak frissnek kell lennie, nem lehet több 30 naposnál, amikor a szocpolhoz benyújtjuk a kérelmet! a bizonyítványnak tartalmaznia kell, hogy a lakóépület állapota az élet- és vagyonbiztonságot közvetlenül és súlyosan nem veszélyezteti.
Mire kell még odafigyelnünk?
Az igénylés átfutási ideje 10 nap, és a költsége 20 ezer forint!Az igazolást mielőtt kiadják helyszíni szemle során vizsgálják meg az ingatlant!
Valóban kötelesek vagyunk statikai szakvéleményt készíttetni az építési hatóság számára, hogy megkapjuk a hatósági bizonyítványt? Sajnos egyre több panasz érkezik arra, hogy ennek a statikai véleménynek az elkészítésére kötelezik az igénylőket!Ennek a statikai szakvéleménynek az elkészítése további 30-40 ezer forintos költséget jelent az igénylőnek!!!
Az építési hatóság álláspontja: Jogellenes a statikai szakvéleményre való kötelezés, ugyanis a kormányrendeletben ez nem szerepel.Azonban azt mindenképpen érdemes tudni, hogy indokolt esetben például akkor, ha az építési hatóság a helyszíni szemle alapján nem tud egyértelműen állást foglalni arról, hogy az épület állapota valóban megfelel a kormányrendeletben foglaltaknak. Ebben az esetben kérhetnek statikai felmérést.
A Nemzetgazdasági Minisztérium álláspontja :
A Nemzetgazdasági Minisztérium Ügyfélszolgálatától azt az információt kaptuk, hogy a hatósági bizonyítvány kiadásának módját és menetét egységesíteni fogják. Ennek folyamata jelenleg is zajlik, és az egységes eljárási szabály július elsejéig várhatóan elfogadásra kerül.
Forrás : www.portfoli.hu