Az állami tankönyv tényleg csak vacak lehet? A hittételt talán sikerül megcáfolnia a szeptembertől az iskolába kerülő kísérleti tankönyvsorozatnak, amelynek két kötetét részletesen is megnéztük. Amint a csütörtöki Heti Válaszból kiderül: a többit is bárki letöltheti a netről, hiszen a magánkiadók könyveivel ellentétben az állami tankönyv közkincs.
Tankönyvek letöltése internetről, itt töltheti le ön is !
Az állami tankönyvek körüli vitáról lapunk is beszámolt áprilisban, amikor a sorozatból még csupán néhány mintaoldal volt ismert.
A tavaszi polémiában az ellenzéki sajtó megpróbálta bebizonyítani, hogy a kísérleti tankönyvek botrányosan rosszak, alacsony színvonalúak lehetnek. Most már nemcsak szemelvényeket ismerhetünk, hanem az egész sorozatot, mind a 62 darab – elképesztően rövid idő alatt elkészült – kötetet, amelyeket szeptembertől 1501 iskolában használni kezdenek. A vita – legalábbis egyelőre – mégsem újult ki: talán mert a könyvek látványosan nem vacakok, az ábráik és a képanyaguk kifejezetten vonzó és színes, a nyelvezetük alapvetően gyerekbarát. Két kötetet, a 9. osztályos történelem és az 5. osztályos erkölcstan tankönyveket részletesebben is górcső alá vettünk.
Az igazi újdonság azonban az, hogy a magánkiadók könyveivel ellentétben a szerzők közalkalmazotti jogviszony keretében dolgoztak, és ez lehetővé teszi a könyvek folyamatos javítását – adott esetben akár az eredeti szerző hozzájárulása nélkül is, mivel a könyvek szellemi tulajdonjoga az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézetnél van. A profitorientált magáncégek gyakorlatához képest óriási különbség, hogy mindegyik tankönyv (és munkafüzet) teljes terjedelmében, valamint a hozzájuk tartozó digitális tananyagok is ingyenesen letölthetők a netről. A fejlesztés alatt álló Nemzeti Közoktatási Portállal együtt az állam tulajdonképpen a tankönyvek wikipédiáját alkotja meg a magánkiadók kiszorításával: egy szabadon hozzáférhető, állandóan bővülő tudásbázist, amelyet egyetlen cég sem sajátíthat ki magának.