Új nagy adót kaphat a nyakába a Facebook és a Google

Új nagy adót kaphat a nyakába a Facebook és a Google

 

Új, 25 százalékos adót vet ki jövőre a brit kormány az amerikai nagyvállalatok az Egyesült Királyságban megkeresett, de adóparadicsomokba kitrükközött profitja után. A kormány nagy bevételre számít, szakértők szerint azonban így nem lehet megfogni a multikat.

Gondoskodunk róla, hogy a nagy multinacionális vállalatok arányosan kivegyék a részüket az adófizetésből – ezekkel a szavakkal vezette elő legújabb javaslatát George Osborne brit pénzügyminiszter, amellyel azoktól az amerikai vállalatoktól akarja kicsikarni a jogos adót, amelyek különböző trükkökkel jelenleg alig fizetnek az államkasszába a hatalmas bevételeik után.

A sajtó „Google adónak”, Osborne „elterelt profit-adónak” nevezi a javaslatot, amely szerint 2015 áprilisától az Egyesült Királyságban szerzett, de különböző könyvelési és egyéb trükkökkel Írországba, Luxemburgba vagy tengeren túli adóparadicsomokba menekített profit 25 százalékát kellene befizetniük az olyan cégeknek, mint az Amazon, a Facebook, a Google vagy a Starbucks.

Ettől évi 300 millió font (383 millió euró) bevételt vár a brit kormány, bár szakértők szerint ezek a cégek sokkal többet keresnek Nagy-Britanniában, mint amennyivel a kormány számol. Egy 2012-es felmérés szerint a hét legnagyobb amerikai technológiai cég – amelyek leginkább élnek az adóelkerülő kiskapukkal –, köztük a Facebook, a Microsoft és a Yahoo, 1,7 milliárd font bejelentett bevétel után nagyjából 54 millió font társasági adót fizetett a brit államkincstárnak, miközben valójában közel 10 milliárd fontot kerestek a brit ügyfeleiken.

Az adónak elsősorban elrettentő hatása van, a valódi cél az lehet, hogy rávegyék a kérdéses cégeket, hogy a nemzetközi trükközések, az „ír kettős” és egyebek helyett fizessenek rendesen társasági adót, ami csak 21 százalékos. Szakértők szerint viszont ezzel a teherrel aligha lehet megfogni a kiáramló pénzt: a Guardiannek nyilatkozó Toby Ryland, a HW Fisher & Company könyvelőcég vezetője úgy látja, valójában nem a brit kormány, hanem a más országokkal kötött nemzetközi szerződések határozzák meg, hogy hol és hogyan lehet a profit után adózni, így a multik különösebb erőfeszítés nélkül tudják kikerülni majd a Google-adót is.

Pedig már egyre többen és egyre hangosabban mondják, hogy valamilyen lépésre szükség lenne: európai üzletemberek szerint az adóelkerülés miatt az IT piacon lejt a pálya azoknak a kisebb cégeknek, amelyek nem tudnak a trükkökkel élni, a politikusoknak pedig különösen a megszorítások és reformok közepette egyre jobban fáj, ha nem tudnak beszedni minden, az államnak jogosan kijáró adót. Korábban már több országban téma volt a Google-adó bevezetése, Olaszországban meg is szavaztak egy ilyen indítványt, az azonban uniós szabályokkal ütközött, így vissza is vonták, mielőtt az hatályba léphetett volna.

Most az olasz kormány mellett a francia és német gazdasági miniszterek is egy közös levélben arra kérték Pierre Moscovici gazdasági és adóügyi uniós biztost, dolgozzon ki egy új direktívát, amely szabályozná és egységesítené a társasági adózást a tagállamokban. „Az állampolgáraink és a vállalataink azt várják tőlünk, hogy leküzdjük az agresszív adóelkerülést. Közös kötelességünk, hogy eleget tegyünk az elvárásaiknak és biztosítsuk, hogy mindenki kiveszi a részét az adófizetésből abban az országban, ahol a profitja keletkezik” írják levelükben a miniszterek.

Be the first to comment on "Új nagy adót kaphat a nyakába a Facebook és a Google"

Leave a comment