3 vagy 6 millió forint vissza nem térítendő vállalkozásindítási támogatás 2015 és 2016 évre

3 vagy 6 millió forint vissza nem térítendő vállalkozásindítási támogatás 2015 és 2016 évre

A fiatalok vállalkozóvá válását 6,9 milliárd forintos forrás segíti, a cél a magyar fiatalok foglalkoztatási lehetőségeinek szélesítése – jelentette be Czomba Sándor.

A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) foglalkoztatásáért felelős államtitkára elmondta: a pályázat kétkomponensű. Az első félévben a fiatalokat képzésen készítik fel a vállalkozóvá válásra, erre a célra mintegy 2 milliárd forint áll rendelkezésre.

A második félévben, az üzleti terv elkészítését követően, 3 vagy 6 millió forint vissza nem térítendő támogatást kaphatnak a résztvevők elképzeléseik megvalósításához. E célra 5 milliárd forintos forrás áll rendelkezésre.

Az államtitkár közölte: négy régióban – Észak-Magyarország, Dél-Dunántúl, Nyugat-Dunántúl, Észak-Alföld – már elkezdődtek a pályázattal összefüggő képzések összesen 2130 fiatal részvételével. További két régióban – a Közép-Dunántúlon és a Dél-Alföldön – napokon belül megkezdődik a képzés, az oktatásban 1100-an vesznek majd részt.

A második szakaszban várhatóan mintegy 1500-an kaphatnak majd támogatást. A pályázaton nyertes fiatalok a remények szerint nemcsak maguknak, hanem más fiataloknak is munkát biztosítanak majd.

Kovács Patrik, a Fiatal Vállalkozók Országos Szövetségének elnöke többek között arról beszélt, hogy a magyar vállalkozók között a fiatalok aránya valamivel kevesebb, mint 4 százalék. Megjegyezte, hogy a világon és Európában is az egyik legnagyobb társadalmi gond az ifjúsági munkanélküliség, amit olyan módon is mérsékelni lehet, ha a fiatalok vállalkozóvá válását ösztönzik, támogató programokkal segítik.

Czomba Sándor emlékeztetett: Magyarországon az ifjúsági munkanélküliség aránya 2012-ben 28,1 százalék volt, míg a múlt év utolsó negyedében 21 százalék. Magyarországon az ifjúsági foglalkoztatási ráta 2012-ben 18,6 százalék volt, 2013 utolsó negyedében pedig már 21 százalékot tett ki.

(forrás: MTI)

Debrecenben is indul tanfolyam vállalkozás fejlesztésre 3 és 6 milliós támogatással:

A pályázat keretén belül a 18-35 év közötti fiatalok pályázhatnak, akiknek nincs már többségi tulajdonrészük egy másik vállalkozásban, illetve akik sikeresen teljesítenek egy előírt vállalkozásindítási tanfolyamot. Jah, és persze elég tökösek, hogy vállalkozni kezdjenek 🙂 A pályázat 3 és vagy 6 millió forintos vissza nem térítendő támogatást tud nyújtani 10% önerő mellett.

Viszont nem olyan egyszerű dolog a dolog, mint emilyennek látszik, sőt elég bonyolult! (Miért is nem lepődök meg ezen, na mindegy….) A pályázatnak két része van, melyek a TÁMOP-2.3.6.A-12/1. és a TÁMOP-2.3.6.B-12/1. fantázianeveket viselik (csak hogy könnyű legyen megjegyezni…). A pályázat “B” része takarja a megkapható támogatás lehetőségét. Hogy ezt valaki megkaphassa, ahhoz azonban teljesíteni kell a pályázat “A” részének feltételeit. 

A pályázat “A” része tulajdonképpen egy vállalkozói képzést foglal magában. Ezt a képzést az Észak-Alföldi Régióban a “FIVOSZ konzorcium” végzi majd. A képzések összesen 100 órásak lesznek és vizsgával zárulnak. Ez alatt az idő alatt minden fiatal elkészíti a saját üzleti tervét, melyhez elvileg szaktanácsadást vehet igénybe (gondolom itt is a FIVOSZ-tól, vagy partnereitől, esetleg akkreditált tanácsadóktól? – nyitott kérdés, ha valaki tudja a választ szóljon!) Ez az üzleti terv azért fontos, mert pénzre csak az pályázhat majd a képzés után, akinek elfogadják az üzleti tervét. Hogy milyen szempontrendszert fognak figyelembe venni, azt nem tudom. Számomra viszont kissé aggodalomra ad okot, hogy az ESZA Társadalmi Szolgáltató Nonprofit Kft. (ESZA NKft.), a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) és a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) által elfogadott, országosan egységes szempontrendszer és módszertan alapján történik majd a vizsgálat. Azért is aggódok, mert tavaly volt egy pályázat innovatív startup vállalkozások fejlesztésére (!), ami már rég lezárult, de azóta se lehet arról hallani, hogy tucatszám jöttek volna létre, kezdték volna meg, és érték volna el az első sikereiket az ezen pályázaton nyertes startupok, zárójel bezárva. Na, de ne legyünk már az elején pesszimisták! Nézzünk optimistán a dolgok elé. Szóval, lesz egy képzés is, amit a “FIVOSZ konzorcium” fog rendezni. Ennek a keretein belül a résztvevők készítenek majd az elképzeléseikről egy üzleti tervet, amit remélhetőleg elfogadnak valakik, és akkor kaphatunk a pályázat “B” részének megpályázása és elnyerése esetén pénzt.

Be the first to comment on "3 vagy 6 millió forint vissza nem térítendő vállalkozásindítási támogatás 2015 és 2016 évre"

Leave a comment