Az élelmiszerárak már így is az egekben járnak, így nyugodtan kijelenthetjük azt, hogy egyáltalán nem örülünk annak, ha további emelkedésekről hallunk.
Most viszont nagy esély van újból arra, hogy a feldolgozott élelmiszereknél drágulás jön – írja a Pénzcentrum.
A lap szerint hazánkban lehet a legnagyobb probléma az Unión belül az infláció miatt, hiszen egy országban sem volt olyan drasztikus drágulás, mint nálunk.
Az áremelkedés mintegy 40,4 százalék volt egy év alatt, mindehhez képest pedig az uniós átlag 16 százalék volt.
Mindez pedig azt okozza, hogy a feldolgozott élelmiszerek ára is hatalmasat fog nőni hamarosan, ami tovább nehezítheti a háztartások pénztárcáját. Magyarországon egy nem rég készült felmérés alapján az emberek drasztikus spórolásba kezdtek, kétszer is meggondolják, hogy mit vegyenek meg a boltokban.
A legnagyobb gond pedig azzal van, hogy az inflációval nem nőtt párhuzamosan a bérünk, tehát ugyanakkora fizetésekből és bevételekből kell kigazdálkodni valahogyan a közel duplájára emelkedett árakat.
Kenyér 100ft fölött lesz, Tej 700Ft, Szaloncukor pedig 3000Ft lesz a legolcsóbb, a tojás kb 200ft lesz a burgonya pedig 500.
Karácsonyra eltűnhet a boltokból a hagyma és a burgonya
A hazai kertészetek is nehéz helyzetbe kerültek a magas energiaárak miatt.
A zöldségtermesztéssel foglalkozó hazai vállalkozásoknak az időjárási nehézségek miatt az elmúlt években sem volt könnyű dolga, ám a magas energiaárak most termékek eltárolását is megnehezítik.
A mostani alapélelmiszerek áremelkedése újabb drágulást hozhat a boltokban: íme a szakértő magyarázata
– Kritikus időszak előtt állunk, az energiaárak drasztikus emelkedése ugyanis nagyon megnöveli a tárolási költségeket. Ezért a termelők többsége most azon gondolkodik, hogy megéri-e egyáltalán betárolni a zöldséget, vagy akkor járnak jobban, ha a betakarítást követően, a földek mellől adják el a terményt – nyilatkozta Ledó Ferenc, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara zöldségtermesztési alosztályának vezetője a Világgazdaságnak.
A szakember elmondása szerint az egyszerű tárolókban karácsonyig lehet minőségveszteség nélkül eltartani a zöldségeket. Ezután már speciális hűtőtárolóra van szükség ahhoz, hogy a termék megőrizze a minőségét. A helyzet miatt pedig az sem kizárt, hogy az év végére gyakorlatilag eltűnhetnek a boltok polcairól a hazai gyökérzöldségek.
– A termelők tehát joggal tartanak attól, hogy a megnövekedett tárolási költségeket jövőre már nem tudják beépíteni az árakba. Elsősorban a különböző gyökérzöldségekről, a hagymáról és a burgonyáról van szó, amelyekből egyébként sem volt túl jó termés az idén – tette hozzá Ledó Ferenc.