A húsvéti menüből nem hiányozhat a sonka
Így főzd a hagyományos húsvéti sonkát tökéletesre – Bevált tippek tapasztalt háziasszonyoktól >>>
A sonka a tojással együtt előkelő helyet foglal el a húsvéti ünnepi asztalon. Nagyon egyszerű elkészíteni, mégis fontos néhány dolgot szem előtt tartanod, mielőtt felteszed főni. Zöldségekkel, tormával és kaláccsal az igazi.
A sonka levét semmiképpen ne öntsd ki, hiszen felhasználhatod bableves, lencsefőzelék vagy töltött káposzta készítéséhez. Kisebb adagokban akár a fagyasztóba is teheted.
Húsvéti sonka
Hozzávalók:
- 1,5 kg parasztsonka
- 1 vöröshagyma
- 3 gerezd fokhagyma
- 2 babérlevél
- szemes fekete bors
Főzési idő: másfél óra
Az első és legfontosabb teendőd a jó minőségű, hagyományosan érlelt parasztsonka felkutatása. Lehetőleg piacon, megbízható termelőtől szerezd be. Ha teheted, semmiképpen ne előrecsomagolt, gyorspácolású sonkát válassz. Érdemes figyelni arra, hogy ne legyen túl kemény, és fontos az is, hogy a termék nyomás nélkül ne engedjen levet.
Kóstold meg, ha túl sósnak találod, egy éjszakán vagy egy napon át is áztathatod annyi hideg vízben, amennyi ellepi. Az áztatástól nemcsak kevésbé lesz sós, hanem a hús puhábbá is válik. Közben többször cserélj rajta vizet.
Rakd egy lábosba, és önts rá annyi hideg vizet, amennyi ellepi. Tedd hozzá még a megpucolt vöröshagymát, a fokhagymát, az egész borsot és a babérlevelet. Tapasztalt háziasszonyok szerint ahány kilós a sonka, annyi órán át kell főzni. Figyelj arra, hogy ne forrjon túl erősen. Szükség esetén önts még rá vizet. Érdemes többször ellenőrizni, hogy megpuhult-e. Ha könnyen beleszalad egy hegyes kés, elkészült. Hagyd a főzőlében kihűlni. Közvetlenül tálalás előtt szeleteld csak fel.