Adóvisszatérítés 2022: Családi pótlék, Gyed, Gyes, Munkanélküli és ellátottak részére fontos tudnivalók!
Ki jogosult adó-visszatérítésre?
Az, aki 2021 bármely napján családi kedvezményre jogosult és 2021-ben összevont adóalapba tartozó vagy ekho szerint adózó jövedelmet szerzett vagy bejelentett kisadózó.
Összevont adóalapba tartozó jövedelmek például:
– munkabér,
– költségtérítés,
– ingatlanbérbeadás jövedelme,
– az egyéni vállalkozásból vagy őstermelőként szerzett jövedelem
Fontos, hogy a családi pótlékot nem kapó szülők se felejtsék el visszaküldeni december végéig a családi adóvisszatérítéshez szükséges nyilatkozatot.
Kinek jár az adó-visszatérítés?
1. Ki jogosult a visszatérítésre?
A visszatérítésre az jogosult, aki 2021. legalább egy napján jogosult családi kedvezményre, vagyis, aki:
- családi pótlékra jogosult,
- a családi pótlékra jogosultnak a házastársa, és családi pótlékra nem jogosult (nevelőszülő, gyám házastársa),
- a várandós nő és a vele közös háztartásban élő házastársa (az élettárs nem),
- családi pótlékra saját jogán jogosult, vagy a vele közös háztartásban élő hozzátartozója (ideértve a gyerek szüleinek hozzátartozóit is),
- rokkantsági járadékban részesülő, vagy a vele közös háztartásban élő hozzátartozója (ideértve a gyerek szüleinek hozzátartozóit is),
A családi kedvezményre való jogosultság szabályai a 73. számú információs füzetben találhatók.
2. Mik az adó-visszatérítés jogszabályi feltételei?
Adó-visszatérítés akkor jár a magánszemélynek, ha
- 2021. bármely napján családi kedvezményre jogosult és
- 2021-ben
- az összevont adóalapba tartozó jövedelmet,
- ekhós jövedelmet szerez, illetve
- kisadózó vállalkozás utána – kisadózóként – tételes adót fizet.
3. Mindkét szülőnek jár a visszatérítés?
A visszatérítés annak jár, aki 2021 bármely napján családi kedvezményre jogosult, függetlenül attól, hogy azt érvényesíti-e.
Ha ennek a feltételnek mindkét szülő megfelel, és
- van adóköteles önálló, vagy nem önálló tevékenységből származó jövedelme vagy egyéb jövedelme
- vagy ekhós jövedelme
- vagy bejelentett kisadózó,
a visszatérítést mindketten igénybe vehetik.
4. Élettársi kapcsolatban élők esetében mindkét szülő kap visszatérítést?
Az adó-visszatérítésre minden gyermeket nevelő olyan magánszemély jogosult, aki 2021 bármely napján családi kedvezményre jogosult, akkor is, ha családi kedvezményt nem vesz igénybe, vagy nem ő veszi igénybe.
Ha az élettársak közösen nevelik a közös gyermeküket, szülőként mindketten jogosultak a családi kedvezményre és az adó-visszatérítésre is.
Ha az élettársak csak az egyikük gyermekét nevelik közösen, akkor a gyermek szülőjével együtt élő élettárs csak akkor jogosult a családi kedvezményre és az adó-visszatérítésre, ha a családi pótlékra is jogosult.
5. Elvált szülőknél mindkét fél kap szja-visszatérítést?
A visszatérítés annak a szülőnek jár, aki 2021 legalább egy napján jogosult volt családi kedvezményre.
Ha a szülők 2021-ben váltak el, és a válásig mindketten jogosultak voltak családi kedvezményre, akkor mindkét fél jogosult a visszatérítésre.
Ha a szülők 2021 előtt váltak el, akkor a visszatérítés annak a szülőnek jár, aki 2021-ben családi kedvezményre volt jogosult.
Ha az elvált szülők 2021-ben felváltva gondozták gyermeküket, és ezért a családi pótlékra, valamint a családi kedvezményre is 50-50 százalékban jogosultak, akkor a visszatérítést mindkét szülő igénybe veheti.
6. Várandósként jogosult vagyok már most a visszatérítésre, vagy csak akkor, ha már megszületett a gyermekem?
A visszatérítés annak a magánszemélynek jár, aki 2021 bármely napján családi kedvezményre jogosult. A várandós nő és a vele közös háztartásban élő házastársa a fogantatás 91. napjától jogosult a családi kedvezményre.
Ezért, ha a várandósság a fogantatástól számított 91. napot eléri, jogosult a visszatérítésre akkor is, ha a családi kedvezményt nem veszi igénybe, vagy azt a közös háztartásban élő házastársa veszi igénybe.
7. Kaphat-e adó-visszatérítést az apa a magzat után, ha csak élettársa a kismamának?
Adó-visszatérítésre csak az jogosult, aki családi kedvezményre is. Várandósságnál a kismama és a vele közös háztartásban élő házastársa jogosult ezekre, az élettárs tehát nem. Ha a gyermek 2021-ben megszületik, az apa szülőként jogosult lesz családi pótlékra, ezért családi kedvezményre és adó-visszatérítésre is.
8. A gyerek hány éves koráig jár a visszatérítés?
A jogosultság nem a gyermek életkorától függ, hanem attól, hogy a gyermek után jár-e családi kedvezmény.
Ha a szülő 2021-ben akár csak egy napig jogosult volt a gyermek után családi kedvezményre, akkor jogosult a visszatérítésre is.
9. 2021-ben csak munkabért kapok. Jár-e nekem a visszatérítés, ha az egyik gyermekem szakmát tanul (OKJ-s képzés keretében), a másik egyetemre jár?
Ha a szakmát tanuló gyermek szakképző intézménybe jár és utána a szülő családi pótlékra jogosult 2021. bármely napján, akkor az adó-visszatérítés jár.
10. Az is jogosult visszatérítésre, aki év közben családi kedvezményt érvényesített és ezért nincs levont adóelőlege?
Az adó-visszatérítésre az is jogosult, akitől év közben a munkáltató azért nem vont le adóelőleget, mert a családi kedvezmény az adóalapját teljes mértékben lecsökkentette. Levont adóelőleg hiányában azonban nincs mit visszaigényelni.
Ha a magánszemélynek van olyan összevont adóalapba tartozó jövedelme, ami után saját maga fizette meg az adóelőleget év közben, például magánszemélynek adott bérbe ingatlant, és abból családi kedvezményt nem érvényesített, akkor a bevallásában kérheti a negyedévente megfizetett adóelőleg visszatérítését.
11. Vállalkozó vagyok. Jár a visszatérítés? Ha igen, mekkora összegben?
A visszatérítés annak az egyéni vállalkozónak jár, aki 2021 bármely napján családi kedvezményre jogosult, akkor is, ha a családi kedvezményt nem veszi igénybe, vagy nem ő veszi igénybe.
A kedvezmény az összevont (az adóalap-kedvezmények levonása után megállapított) adóalap 2021. évi adójának az adókedvezmények levonása utáni részére érvényesíthető, a visszatérítés összege maximum a 2020. decemberi adatok alapján számolt éves átlagbér és a 15 százalékos adókulcs szorzata, azaz 809 000 forint lehet.
A főállású egyéni vállalkozó a visszatérítést az szja-bevallásban (a NAV által elkészített adóbevallási tervezet felhasználásával) igényelheti. A kedvezmény a vállalkozói kivét, vagy az átalányban megállapított jövedelmet terhelő és a 2021-ben negyedévente megfizetett adóelőleg terhére érvényesíthető, legfeljebb 809 000 forintig.
A munkaviszonnyal is rendelkező egyéni vállalkozónak a kedvezményt a NAV előlegként utalja ki a munkáltatótól beérkezett adatok alapján, a munkáltató által a 2021-re levont szja-előleg alapulvételével. Az egyéni vállalkozói tevékenységből származó jövedelemből negyedévente megfizetett adóelőleget pedig a magánszemély az szja-bevallásában (a NAV által elkészített adóbevallási tervezet felhasználásával) igényelheti vissza. A munkaviszony után visszatérített adó összege és az egyéni vállalkozói tevékenység után visszatérített adó összege együttesen nem haladhatja meg a 809 000 forintot.
12. Családi pótlékra saját jogán jogosult is kap visszatérítést?
Aki a családi pótlékra saját jogán jogosult, az jogosult családi kedvezményre. Ha van olyan jövedelme, amelyre az adó-visszatérítés igénybe vehető, vagy bejelentett kisadózó, akkor visszatérítésre is jogosult.
13. Az elvált, gyermeküket felváltva gondozó szülők közös kérelem alapján a gyermek után 50-50 százalékban jogosultak a családi pótlékra és ezért a családi kedvezményre is. Mindketten jogosultak a visszatérítésre? Az új házastársuk is?
Igen, a szülők és a házastársaik is jogosultak a visszatérítésre.
14. Élettársammal közösen neveljük a 2021-ben született kislányunkat, az állandó lakcímünk eltérő. Mindketten jogosultak vagyunk az adó-visszatérítésre?
Ha az élettársak szülőként mindketten jogosultak a családi pótlékra közös gyermekük után, akkor jár a visszatérítés, függetlenül attól, hogy eltérő az állandó lakcímük.
A családi kedvezményre való jogosultság szabályai a 73. számú információs füzetben találhatók.
15. A családi pótlékot az anya kapja. Jogosult-e az élettársa a visszatérítésre, ha a munkáltató a béréből havonta levonta az adóelőleget?
- Ha az élettárs a gyermek vér szerinti szülője, akkor szülőként jogosult a családi kedvezményre és emiatt adó-visszatérítésre is.
- Ha az élettárs nem a gyermek vér szerinti szülője, akkor az élettárs csak akkor jogosult a visszatérítésre, ha a kapcsolatukat legalább egy éve bejegyezték az Élettársi Nyilatkozatok Nyilvántartásába, vagy a vér szerinti szülővel fennálló élettársi kapcsolatát legalább egy évvel megelőzően kiállított közokirattal igazolja.
- Ha az élettárs nem vér szerinti szülő és az élettársi kapcsolatot sem tudja a fentieknek megfelelően igazolni, akkor nem jogosult a visszatérítésre.
16. Családi pótlékra saját jogán jogosult is kap visszatérítést?
Aki a családi pótlékra saját jogán jogosult, az jogosult családi kedvezményre. Ha van olyan jövedelme, amelyre az adó-visszatérítés igénybe vehető, vagy bejelentett kisadózó, akkor visszatérítésre is jogosult.
17. Kaphat-e adó-visszatérítést a rokkantsági járadékos személy?
A rokkantsági járadékos személy jogosult családi kedvezményre, ezért adó-visszatérítést is kaphat, ha van olyan jövedelme (például munkabér), ami után a visszatérítés igénybe vehető.
Ha a családi kedvezményt nem tudja igénybe venni, mert nincs adóköteles jövedelme, akkor a vele közös háztartásban élő hozzátartozói közül egy személy igénybe veheti helyette.
Ha év közben a családi kedvezményt a hozzátartozó vette igénybe, akkor az adó-visszatérítésre is a hozzátartozó jogosult. Fontos, hogy ha a rokkantsági járadékos és a hozzátartozója az adóévben megállapodtak arról, hogy év közben melyikük érvényesíti a családi kedvezményt, ezt a döntésüket az adóbevallásban nem változtathatják meg.
Ha az adó-visszatérítést a rokkantsági járadékos maga érvényesíti, 2021. december 31-ig be kell adnia a VISSZADO-nyilatkozatot, hogy a NAV értesüljön az utalási adatairól, és 2022. február 15-ig automatikusan kiutalja a visszajáró összeget.
Ha év közben a családi kedvezményt a hozzátartozó vette igénybe, a visszatérítést is ő érvényesíti és 2021. december 31-ig neki kell beadnia a VISSZADO-nyilatkozatot, hogy a NAV értesüljön az utalási adatairól, és 2022. február 15-ig automatikusan kiutalja a visszajáró összeget.
18. Kaphat-e adó-visszatérítést, aki saját jogán kap családi pótlékot?
A családi pótlékra saját jogán jogosult személy jogosult családi kedvezményre, ezért adó-visszatérítést is kaphat, ha van olyan jövedelme (például munkabér), ami után a visszatérítés igénybe vehető.
Ha a családi kedvezményt nem tudja igénybe venni, mert nincs adóköteles jövedelme, akkor a vele közös háztartásban élő hozzátartozói közül egy személy igénybe veheti helyette.
Ha év közben a családi kedvezményt a hozzátartozó vette igénybe, akkor az adó-visszatérítésre is a hozzátartozó jogosult. Fontos, hogy ha családi pótlékra saját jogán jogosult és a hozzátartozója az adóévben megállapodtak arról, hogy év közben melyikük érvényesíti a családi kedvezményt, ezt a döntésüket az adóbevallásban nem változtathatják meg.
Ha év közben a családi pótlékra saját jogán jogosult érvényesítette a családi kedvezményt, akkor neki nincs teendője, 2022. február 15-ig a NAV kiutalja neki az adó-visszatérítést, mert a családi pótlékot folyósító szerv adatot szolgáltat az adóhatóságnak az utalási adatairól.
Ha viszont év közben a családi kedvezményt a hozzátartozó vette igénybe, ezért a visszatérítést is ő érvényesíti, 2021. december 31-ig be kell adnia a VISSZADO-nyilatkozatot, hogy a NAV értesüljön az utalási adatairól, és 2022. február 15-ig automatikusan kiutalja a visszajáró összeget.
Jövő februárban soha nem látott módon támogatjuk a családokat: a gyermeket nevelők visszakapják az idén befizetett személyi jövedelemadójukat az átlagbér adószintjéig. Ennek összege szülőnként elérheti akár a 800 ezret forintot is.
Az intézkedésre a kormány 600 milliárd forintot szán, amit a gazdasági növekedés, a gazdaság jó teljesítménye tesz lehetővé.
A kifizetés a családi pótlékban részesülőknek automatikus. A többi, családi pótlékot nem kapó szülőnek viszont nem automatikus a kifizetés, nekik nyilatkozniuk kell. Az ehhez szükséges nyilatkozatot a NAV honlapján visszadó-nyilatkozat néven találják meg.
Nyilatkozni kell annak a szülőnek, aki ugyan jogosult családi pótlékra, de azt nem ő kapja, hanem a másik szülő. Nyilatkozniuk kell a kisvállalkozó, kisadózó szülőknek, továbbá szintén nyilatkoznia kell a 10. hetet már betöltő várandós édesanyának és hozzátartozójának. Továbbá nyilatkozniuk kell a rokkantsági járadékban részesülő szülőknek is.