Alapellátásban dolgozók béremelése 2015 és 2016 évben
Márciusban a kormány elé kerül a kórházi struktúra átalakításáról szóló javaslat – mondta az egészségügyért felelős államtitkár szerdán újságíróknak egy budapesti rendezvény után.
Zombor Gábor hangsúlyozta, február 20-án kapja meg az összesített adatokat a megyei egyeztető bizottságoktól, az egészségbiztosítótól és a Gyógyszerészeti és Egészségügyi, Minőség-és Szervezetfejlesztési Intézettől (GYEMSZI) az ellátórendszer struktúrájának lehetséges átalakításáról.
Az államtitkár utalt arra, a kormányülésen elhangzott, hogy április 1-jén megtörténik a kórházak adósságának konszolidációja, a kintlévőségeket átveszi a GYEMSZI utódja, az Állami Egészségügyi Ellátó Központ. A kormánydöntés után minden olyan intézkedést megtesznek, amely az adósság csökkentését eredményezi – tette hozzá.
Zombor Gábor a magyar ápolók napja alkalmából tartott budapesti rendezvényen ünnepi köszöntőjében azt mondta, az elmúlt ciklusban indult béremelést tovább szeretnék folytatni.
Jelezte, jövőre az alapellátásban dolgozóknak bértámogatást fognak nyújtani, de dolgoznak azon is, hogy rajtuk kívül minden ápoló, szakápoló alapbérébe beépítsék az úgynevezett mozgóbért és a különböző pótlékokat. Az államtitkár fontosnak tartotta azt is, hogy ne a csak a bérek emelkedjenek, de a munkakörülmények is javuljanak.
Utalt arra, hogy az elmúlt időszakban több beruházás történt európai uniós forrásból a kórházi infrastruktúrában, és a még meglévő különbségeket ki kell egyenlíteni. Zombor Gábor beszédében leszögezte, a kormánynak nincs olyan terve, elképzelése, amely hátrányosan érintené a szakdolgozókat.
A magyar ápolók napja alkalmából az államtitkár okleveleket és díjakat adott át. Kossuth Zsuzsa-díjban hárman, részesültek, Batthyány-Strattmann László-díjat egy szakápoló, a Pro Sanitate-díjat pedig nyolcan vehették át. Ezen kívül számos miniszteri elismerő oklevelet nyújtottak át.
Az elmúlt másfél évben két alkalommal növekedett a háziorvosok kártyapénze, ami azt jelenti, hogy egy átlagos praxis összesen csaknem 100 ezer forinttal kap több pénzt havonta.
Nagy Árpád háziorvos azt mondja, a betegellátás színvonalán is érezhető, hogy nőtt a finanszírozás, a gépbeszerzések ugyanis gyorsítják a munkát. Az idénre ígért plusz pénzből a saját és az asszisztense fizetését emeli majd.
„Az összeg kiszámolása után fog kiderülni, hogy mennyire tudjuk növelni a fizetést, de gondolom egy ilyen 10-15 ezer forint nettó béremelkedés biztos lesz belőle” – mondta a Híradónak az orvos.
Tavaly 8,7 milliárd forinttal kaptak több pénzt az alapellátásban dolgozók – idén ennél magasabb összeg áll rendelkezésre.
„A 2014-es költségvetés tartalmaz egy 10 milliárd forintos forrásbővülési lehetőséget az alapellátásra – ez a háziorvosok, a házi gyermekorvosok, a fogorvosok az iskolaorvosok és a védőnők csoportját jelenti” – fogalmazott Beneda Attila egészségpolitikáért felelős helyettes államtitkár.
Arról még jelenleg is egyeztetnek a szakmai szervezetekkel, hogy a 10 milliárd forintot hogyan osszák fel az érintettek között.
Az Alapellátó Orvosok Országos Szövetségének elnöke azt mondja: a bérfelzárkóztatással életben tartható lesz az elöregedett háziorvosi rendszer. Hozzátette: az elmúlt tíz évben semmilyen plusz forráshoz nem jutottak az alapellátásban dolgozók. „Nemhogy bérre, hanem a működés költségeire sem volt elegendő forrás a háziorvosi praxisoknak. Most annyival jobb a helyzet, hogy ezek a pluszok legalább a béremelésnek a lehetőségét a rendszerben dolgozóknál elindította” – fogalmazott Beneda Attila egészségpolitikáért felelős helyettes államtitkár.
Az alapellátásban dolgozók azt szeretnék, ha fizetésük mértéke elérné a kórházi dolgozókét.
Selmeczi Kamill a Híradónak azt mondta: úgy tudja, hogy az érintettek márciustól juthatnak hozzá az idénre tervezett többletforráshoz.
(MTI-fidesz.hu)