Brókerbotrány: ki lesz a következő?

A kisbefektetők közül mindenki azt találgatja, lesz-e folytatása a bróker-csődöknek. Pánik kezd kialakulni.

A bizalomvesztés érintheti a stabil, de magyar tulajdonban lévő pénzügyi cégeket is. Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter lapunknak az nyilatkozta, hamarosan szigorítják a szektor ellenőrzésének szabályait.

Az elmúlt öt évben tizenhárom pénzügyi vállalkozás ment csődbe, ami egy olyan, több száz szereplővel működő piacot, mint a magyar, nem rengetett meg. Természetesen az érintett ügyfeleknek ez nem vigasz, de általánosságban elmondható, hogy a magyar pénzügyi rendszer stabil – reagált Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a Figyelőnek az elmúlt hetek pénzpiaci botrányaira, illetve a következményekre. A kisbefektetők körében ugyanis érzékelhetően kisebb pánik kezd kialakulni, az pedig pusztító hatású lenne, ha megrendülne a bizalom a pénzügyi vállalkozások iránt. Az ügyfelek pénzkivonása érthető, hiszen akár 15 évre visszanyúló ügyekről is hallani – lásd Buda-Cash -, ami felveti a kérdést: milyen munkát végezhetett ez idő alatt a felügyelet. Ahol nemrég friss ellenőrzési módszereket vezettek be, melyek aztán kibuktatták a most megismert eseteket.

A tárcavezető szerint hamarosan tárgyalja a kormány azt az előterjesztést, amely a pénzügyi szektor kontrolljának szigorításáról, a vizsgálatok gyakoribbá tételéről, a büntetési tételek emeléséről szól. Ezt alapvetően uniós jogszabályi iránymutatások tették szükségessé, de az elmúlt hetek botrányai – Buda-Cash, Hungária, Quaestor – után még indokoltabb a jegybanki felügyeleti munka megerősítése. Az említett brókercégek, befektetési vállalkozások eseteinek tapasztalatai is beépülnek majd a módosításokba – ígéri Varga Mihály. Az nem szerepel a tervekben, hogy megemeljék az Országos Betétbiztosítási Alap, illetve a Befektető-védelmi Alap kifizetési limitjeit (ezek megfelelnek a nemzetközi standardoknak, az OBA esetében ez 100 ezer, a Bevánál pedig 20 ezer euró), az viszont igen, hogy a pénzügyi szektor hozzájárulását növeljék, hogy több pénz álljon majd a két alap rendelkezésére.

Úgy tudjuk, hogy ezzel a jogi előkészítő munkával párhuzamosan kormánypárti képviselők is készülnek benyújtani módosító javaslatokat a parlamenthez. Ezek átfedésben vannak a kormányzati szándékokkal, ezért a miniszter szerint jobb lenne megvárni, amíg a kabinet, pontosabban a Nemzetgazdasági Minisztérium javaslata bekerül az Országgyűlés elé.

Be the first to comment on "Brókerbotrány: ki lesz a következő?"

Leave a comment