Családi őstermelői igazolvány kiváltása 2015: Ki válthat ki közös őstermelői igazolványt ?

Az őstermelő a vele közös háztartásban élő családtagjával (családtagjaival) együttes nyilatkozatot tehet arról, hogy közös őstermelői igazolvány kiváltásával kívánja folytatni az őstermelői tevékenységét.

Családtagnak minősül a mezőgazdasági őstermelő házastársa, egyeneságbeli rokona (ideértve örökbe fogadott, mostoha és nevelt gyermekét, vagy örökbefogadó, mostoha- és nevelőszülőjét is). Ebben az esetben minden egyes családtagnak az őstermelői jövedelmére ugyanazon adózási módot kell választania, továbbá a közös őstermelői tevékenység időszakában egymással munkaviszonyban, munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban nem állhatnak, a segítő családtagra vonatkozó rendelkezéseket egymásra vonatkozóan nem alkalmazhatják. Az együttes nyilatkozat feltétele, hogy az azt tevők az általános forgalmi adózás tekintetében is ugyanazon adózási módot alkalmazzák.

Közös igazolvány kiváltása esetén az abban bejegyzett személyeknek – amennyiben közös igazolvány kiváltása előtt már igazolványt váltottak ki – a korábban kiváltott igazolványt vissza kell adniuk. A közös igazolványon fel kell tüntetni a családtagok azonosító adatait.

Jelenleg nagyjából 340 ezerre tehető az őstermelői igazolvánnyal rendelkező magánszemélyek száma. A családi gazdálkodásban tevékenykedők számára rendkívül kedvező lehetőséget rejtenek a közös őstermelői igazolványra vonatkozó adó-, illetve járulékszabályok.

A kedvező feltételek akkor adottak, ha fennállnak a személyi jövedelemadóról (szja) szóló törvény szerinti feltételek, s az egy főre jutó éves bevétel nem haladja meg a 8 millió forintot. Ebben az esetben ugyanis igen kedvező a költségelszámolás, az adófizetési kötelezettség, és csekély, vagy egyáltalán nincs (ha a családtag már máshol biztosított) társadalombiztosítási teher (lásd szja-törvény 3. § 18-19. pontjait, 21-23. §-ait és 6. sz mellékletét, az 1997. évi LXXX. törvény 30/A. §-ában).

Közös őstermelői igazolvány kiváltása esetén az igazolványba bejegyzett minden egyes családtagnak az őstermelésből származó jövedelmére a személyi jövedelemadóban és az általános forgalmi adóban egyaránt azonos adózási módot kell alkalmaznia. Közös őstermelői igazolványba bejegyezhető családtagnak minősül a mezőgazdasági őstermelő házastársa, egyenesági rokona (lásd 1952. évi IV. törvény 34. § (1) bekezdésében).

A közös őstermelői tevékenység időszakában az igazolványba bejegyzett családtagok egymással munkaviszonyban, munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban nem állhatnak. Az őstermelői tevékenységet közösen folytató családtagoknak külön-külön kell eleget tenniük adókötelezettségüknek, és külön-külön jogosultak az őstermelőket megillető adókedvezményre is.

 

Őstermelői igazolvány kiadása iránti kérelem benyújtása

Be the first to comment on "Családi őstermelői igazolvány kiváltása 2015: Ki válthat ki közös őstermelői igazolványt ?"

Leave a comment