Digi mobilszolgáltató – gsm hálózatot épít a Digi

Digi mobilszolgáltató – gsm hálózatot épít a Digi, a Magyar származású erdélyi Teszári Zoltán tulajdonában lévő Digi cég a mobiltelefon piacra léphet itthon, Romániában már nagy siker a Digi mobil !!!

A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kihirdette a 2014. május 23-án kiírt frekvenciapályázat eredményét, amelynek legnagyobb nyertese a Magyar Telekom és a Vodafone, a Telenor viszont elég rosszul járt. Frekvenciát kapott a DiGi is, így akár újabb mobilszolgáltató jelenhet meg Magyarországon.

A pályázat értékelési rendszere ezúttal kicsit bonyolultabb volt: amint korábban írtuk, a jelentkezőknek olyan pályázatot kellett beadniuk, amely tartalmazta azt is, hogy mihez kezdenek a megvásárolni kívánt blokkokkal. A négy pályázó összesen 13 ajánlatot adott be, ezek közül hét bizonyult sikeresnek. Amint korábban mondták az értékesíteni kívánt csomagok közül az A, B és C jelzésűek 800, 900 valamint 2600 MHz-es, a D-F jelzésűek 1800 MHz-es, a G, H jelzésűek 2600 MHz-es frekvenciablokkokat tartalmaztak, a 26 GHz-es frekvenciasávban kiosztásra kerülő 112 MHz-es sáv pedig az I csomagba került. Az NMHH előzetesen 104 milliárd forint bevételt remélt, végül azonban ennél jelentősen több, 130 milliárd forint folyhat be az állam kasszájába – a nyerteseknek rövid időn belül fizetniük kell, de hogy pontosan mikor, az attól is függ, hogy mikor kötik meg a szerződést az NMHH-val. Erre egyébként mától számítva, 50 nap áll rendelkezésre. Az elnyert frekvenciákat a szolgáltatók 20 évre kapják meg.

A Magyar Telekom az A, D és E csomagokhoz jutott hozzá, így a 800 MHz-es sávban 20, a 900 MHz-es sávban 4, az 1800 MHz-es sávban 20, a 2600 MHz-es sávban pedig 60 MHz-nyi frekvenciát kapott, ezekért összesen 58,65 milliárd forintot fizet. A Telenor csak a B jelzésű pakkot vitte, amely 20 MHz-nyi 800, 4 MHz-nyi 900 és 40 MHz-nyi 2600 MHz-es frekvenciasávot tartalmaz, 31,725 milliárd forint értékben. A Vodafone a C és G csomagokkal a 800, 900 és 2600 MHz-es sávokban rendre 20, 2 illetve 65 MHz-nyi frekvenciát kapott, ezekért 30,225 milliárd forintot fizet. Negyedikként a DiGi is elnyert 10 MHz-nyi frekvenciát az 1800 MHz-es sávban, 10 milliárd forintért.

Noha mindhárom meglévő szolgáltató jelentősen bővítette a rendelkezésre álló frekvenciatartományait, a Telenor mégsem örülhet igazán: a szolgáltató korábban jobb (értsd: gyorsabb) adatcsomagokat tudott ajánlani mint riválisai, mert sokkal nagyobb kapacitással rendelkezett: a pályázatot megelőzően a Magyar Telekom és a Vodafone 85-85, a Telenor pedig 115 MHz-nyi frekvenciával bírt. Az eredményhirdetés után viszont, sorrendben, 189, 172 illetve 179 MHz-nyi sávszélesség áll a szolgáltatók rendelkezésére. Azaz a Telenor hatalmas előnye eltűnt, sőt, a szolgáltató a második helyre esett vissza. A Telekom egyébként valószínűleg rekordgyorsasággal az LTE-szolgáltatás sebességét fogja növelni, a Vodafone pedig, szintén azonnal, az LTE elindításához láthat hozzá. Az is biztos, hogy a 800 MHz-es sávot, amely kifejezetten alkalmas a ritkábban lakott területen lefedésére, szintén LTE-szolgáltatás kiépítésére használják majd: a Telekom, a Vodafone és a Telenor egy éven belül az országban található kis települések 38, 20 és 62 százalékát fedik majd le, három év múlva pedig 91, 68 illetve 82 százalékot. Ezek persze csak a kiadott vállalások, gyanítható, hogy a Telenor például változtat majd az előzetes terveken, hiszen nem vetne rá jó fényt, ha csúnyán lemaradna konkurensei mögött.

A DiGi egyelőre egy nagy ismeretlen az egyenletben, mert a megpályázott csomagot úgy nyerte el, hogy konkrét vállalást nem tett. 10 MHz-nyi frekvencia arra biztosan nagyon kevés, hogy jó minőségű országos lefedettséget biztosítson a vállalat, ezért egyelőre nem lehet tudni, hogy milyen szándék áll a benyújtott pályázat mögött.

Be the first to comment on "Digi mobilszolgáltató – gsm hálózatot épít a Digi"

Leave a comment