A mai világban még két keresettel is rendkívül nehéz ügy a lakásvásárlás, ám, ha egyedül vagy, akkor ez még nagyobb feladatnak tűnhet. Létezik azonban megoldás a problémára, hiszen néhány éve az egyedülálló szülőkre is kiterjesztették az állami kezességvállalás lehetőségét hitelfelvétel és lakásvásárlás esetén. Ehhez természetesen meg kell felelned bizonyos feltételeknek, mivel a kedvezményt csak 35 év alatti szülők vehetik igénybe, akiknek még nincs a nevükön saját tulajdonú ingatlan.
A magánszemélyek lakáshoz jutását, lakhatási körülményeinek javítását szolgáló támogatások körét az elmúlt időszakban hatályba lépett jogszabályok jelentősen megváltoztatták és kibővítették. A 2009. július 1-eje előtt lakásépítési kedvezményre, megelőlegező kölcsönre, fiatalok otthonteremtési támogatására, kiegészítő illetve jelzáloglevél kamattámogatású kölcsönökre megkötött szerződések alapján folyósíthatóak az állami lakástámogatások 2009. július 1-e után is. 2009. július 1-eje után az utóbb született gyermekek utáni lakásépítési kedvezményt, fiatalok otthonteremtési támogatását a fennálló tartozásból jóváírással akkor lehet igénybe venni, ha az adósok 2009. június 30-áig kötöttek kölcsönszerződést. Az utólagos támogatások, továbbá az otthonteremtési kamattámogatás, a lakásépítési támogatás, a fiatalok, valamint a többgyermekes családok lakáscélú kölcsöneinek állami támogatása, a közszférában dolgozók kamattámogatása, továbbá az akadálymentesítési támogatás a hitelintézeteknél, takarékszövetkezeteknél vehetők igénybe. A támogatások részletes feltételeiről a Magyar Állammal a támogatások folyósítására és elszámolására szerződést kötött hitelintézetek adnak tájékoztatást. Ha hitelintézet a támogatás iránti kérelmet elutasítja, az igénylő a Kincstártól kérheti, hogy állapítsa meg a támogatási feltételeknek való megfelelését.
Annak érdekében, hogy az ingatlanok a támogatás céljának megfelelően meghatározott ideig (jellemzően 10 évig) a támogatottak lakóhelyéül szolgáljanak, jogszabály és a támogatási szerződések alapján az ingatlan-nyilvántartásba – az érintett ingatlanok tulajdoni lapján – a magyar állam javára jelzálogjogot, elidegenítési és terhelési tilalmat jegyeznek be. Az ingatlan-nyilvántartási változtatások földhivatali bejegyzéséhez szükséges engedély kiadásához a tulajdonosoknak a Kincstárnak a támogatott ingatlan fekvése szerinti irodájához kell fordulniuk kérelemmel. A Kincstár az állami igény és a támogatási cél teljesülése szempontjából megvizsgálja a kérelmet, és a feltételek megléte esetén kiadja a szükséges jognyilatkozatot.
2012. szeptember 19-étől a jegyző helyett a Kincstárnak a támogatott ingatlan fekvése szerinti irodájához kell bejelenteni, ha a támogatott ingatlant elidegenítették, lebontották, harmadik személynek átengedték, a lakáscéltól eltérően hasznosítják, illetve azt is, ha a lakás nem a támogatott személy és a vele együttköltözők lakóhelyéül szolgál. Előbbi magatartások a támogatás visszafizetését vonják maguk után, kivéve, ha az elidegenítés célja újabb, a támogatott ingatlan helyébe lépő lakás vásárlása vagy építése. A jegyző helyett a Kincstártól kell kérni a támogatás visszafizetésének felfüggesztését és az állami igény biztosítékainak másik ingatlanra való átjegyzését is. A korábban a jegyzőhöz benyújtott kérelemre indult felfüggesztési, átjegyzési ügyben változatlanul a jegyző dönt.
A lakástámogatási ügyekben eljáró Magyar Államkincstár-irodák elérhetőségeiről a Mit, hol intézhet menüpontban tájékozódhatnak.
Be the first to comment on "Lakástámogatás egyedülálló anyáknak 2015/2016: Egy gyermek után járó támogatás egyedülállóknak lakásra, albérletre"