Legolcsóbb repülőjegy! a legolcsóbb jegy a fapadosokon

Hol a legolcsóbb a repülőjegy ?  – A repülés már egyre több embernek elérhető, rengeteg légitársaság és utazási iroda verseng az utasokért jobbnál jobb ajánlatokkal.

A Kosár Magazin összegyűjtött néhány tippet, hogy megtalálja a legjobb jegyárakat, illetve, ha esetleg az utazás során bajba kerül, hogyan és kitől kaphat gyors segítséget. A legolcsóbb jegyeket amúgy az utazás előtt 6-8 hónappal foghatjuk ki.

Késik a járat, elkutyulódik a poggyász, hiányzik valami a bőröndből – a repülős utazás idegesítő mozzanatai ezek. Az M1 fogyasztóvédelmi magazinja azt igyekezett megmutatni, hogyan kerüljük el ezeket, vagy mit tehetünk, ha már beállt a baj. Hajdú Attila, aki utazási irodát vezet, azt mondja, Magyarországon több mint kétmillió ember (diákok, pedagógusok, stb.) jogosult valamilyen kedvezményes repjegyre, és a kedvezmény akár 50 százalékos is lehet, ami egy távoli útnál akár 100-200 ezer forintos megtakarítással is járhat. Az városi legenda – teszi hozzá -, a szóbeszéd szerint lehet olcsó last minute repülőjegyeket venni, ma már ez nem, vagy csak nagyon ritkán működik, és budapesti kiindulással szinte soha.

Nem biztos, hogy a fapad az olcsóbb!

Trenger Judit utazási tanácsadó szerint a legolcsóbb jegyeket az utazás előtt 6-8 hónappal foghatjuk ki. A fapados légitársaságok olykor meglepően alacsony áraikkal léptek be a köztudatba, a szakemberek tapasztalata azonban az, hogy nem ezek a legolcsóbbak. A Budapest-Róma közti útra például a legkedvezőbb jegy fapadossal 29 ezer 398, míg a „normál” 41 ezer 868 forint, a fapadosoknál azonban a poggyászár nincs a jegyárban, tehát az utólag kell hozzáadni. Ez még 50 euró, vagyis úgy tizenötezer forint, így viszont már a fapados a drágább. Ráadásul a fapadosok sokszor nem a központi reptereket használják, londoni úti célnál például Lutonon landolnak, 60 kilométerre a központtól, innen még néhány ezer forint eljutni a városba.

Könnyen a fejünkbe száll

A kezdő utazóknak a repülés tartogathat egyéb meglepetéseket is. Csak egyetlen példa egy volt stewardesstől: sokan nem tudják, hogy az alkohol 38 ezer láb magasan sokkal jobban üt, és sokkal nagyobb hatása van, tehát egy kicsitől már úgy be lehet rúgni, hogy rosszul lesz az illető, ráadásul magatartása a többi utast is zavarhatja. Arra is volt már példa, hogy valakit le kellett kötözni, mert többet ivott a kelleténél. A túlzott alkoholfogyasztás tehát nemcsak a földön, de a levegőben is megteszi hatását, emellett az sem árt, ha tisztában vagyunk a célállomás szabályaival is.

Uniós alkalmazás segíthet a bajban

Ha az Európai Unióban adódnak problémák az utazás körül, akkor segíthet az úgynevezett Európai Fogyasztói Központ. Magyarországi igazgatója, Kriesch Attila arra a letölthető alkalmazásra hívta fel a figyelmet, mely kihúzhat minket a pácból. Az unió 23 hivatalos nyelvén, illetve izlandi nyelven szerepel ugyanaz a tartalom az alkalmazásban. Azaz, ha nem beszéljük az ország nyelvét, kiválasztjuk a megfelelő magyar tartalmat, és azt a program lefordítja a tetszőleges uniós nyelvre. Például, hogy késik a gépünk, vagy lába kelt a táskánknak.

Amikor kártérítés jár

Ilyen esetekben egyébként kártérítés is járhat, ahogyan akkor is, ha a késés meghaladja a 3 órát és nem rendkívüli körülmény okozta. 1500 kilométer alatti utaknál 250 euró, 1500 és 3000 kilométer közt 400, a leghosszabb utakra pedig alapvetően 600 euró a kártalanítás. Ha elvész a poggyászunk, akkor a légitársaságok legfeljebb 1300 eurós összeghatárig felelnek érte.

Be the first to comment on "Legolcsóbb repülőjegy! a legolcsóbb jegy a fapadosokon"

Leave a comment