Napkollektor pályázat magánszemélyeknek 2015/2016

Napkollektor pályázat magánszemélyeknek 2015/2016

 

Most már biztos, hogy nem építhetnek itthon naperőműveket uniós támogatással ebben a ciklusban. Módosították ugyanis a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség megújuló energiák felhasználását támogató pályázatát, méghozzá tíz hónappal annak lezárása után. Ennek alapján mégsem adnak támogatást napelemfarmok építésére, pedig sokan pályáztak – írja az Index.

A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) a napokban módosította a Környezet és Energia Operatív Program megújulóenergia-alapú villamos energiatermelést segítő pályázatának kiírását. A módosítás szerint „nem támogathatóak a vállalkozások által benyújtott értékesítési célú napelem-beruházások”.

 

Egy napelemes beruházást tervező cég képviselője azt mondta, hogy méltatlannak és inkorrektnek tartják az utólagos módosítást. Cégüket jelentős kár érte ugyanis emiatt, mert a pályázat előkészítésére több millió forintot költöttek.

 

A pályázat nagyon népszerű volt annak idején: januári megjelenése után körülbelül 230 pályázat érkezett, amelyek összesen 60 milliárdot igényeltek volna az NFÜ-től, pedig a teljes keret alig több mint 12 milliárd forint volt.

 

A napelemes pályázattal már ősszel látszott, hogy baj lesz. Akkor az Átlászó.hu azt írta, hogy több jelentkezőnek voltak NFÜ-s kapcsolatai, és az ügynökség körülbelül körülbelül 3 milliárd forintot osztott ki a program keretéből.

 

Lázár János államtitkár azonban szeptemberben felfüggesztette a napelemes pályázatot a problémák miatt.

 

Csepreghy Nándor, az Nemzeti Fejlesztés Minisztérium fejlesztési programokért felelős helyettes államtitkára az Indexnek azt mondta, hogy nem a sajtóbotrány miatt változott a pályázati kiírás. A kormány továbbra is elkötelezett a napenergiát felhasználó technológia szélesebb körű használata mellett, de a napelemfarmok működtetésének több modellje is működik Európában, és itthon még nem döntötték el, melyiket vegyük át.

 

A helyettes államtitkár azt mondta: a kormány most úgy döntött, hogy a vállalkozások napelemfarmos keretét más megújuló energiás pályázatoknak nyitják meg. Ez a 12,2 milliárd forintból 9 milliárdot tett ki.

 

A 9 milliárdból 7-et a központi költségvetési, önkormányzati pályázatok között osztanak fel, 2 milliárdot pedig az egyházak kapnak olyan korábbi pályázataik után, amelyeket forrás hiánya miatt nem tudtak kifizetni.

A kormány megszünteti a megújuló energiaforrás hasznosítására irányuló beruházások finanszírozását szolgáló pénzügyi konstrukciót is.

Kapcsolódó dokumentumok

KEOP-2012-4 10_C_Palyazati_felhivas (docx, 241 kB, feltöltve: 2012. 10. 25.)

A napokban lezárt társadalmi egyeztetés után megjelent a palyazat.gov.hu oldalon a Széchenyi 2020 keretében a „Fotovoltaikus rendszerek kialakítása” című (KEOP-2014-4.10.0/N kódszámú) pályázati kiírás. A pályázaton a közép-magyarországi régión (Budapest és Pest-megye) kívüli helyi önkormányzatok, helyi önkormányzati költségvetési szervek és 100%-ban állami, vagy önkormányzati tulajdonban álló nonprofit kft.-k indulhatnak 20-50 millió forint közötti vissza nem térítendő támogatásért 100 százalékos támogatási intenzitás mellett.

A pályázati felhívás kiemelt célkitűzése – összhangban a hazai és EU stratégiával – ösztönözni a decentralizált, környezetbarát megújuló energiaforrást hasznosító rendszerek elterjedését. A célre összesen 5 milliárd forintos a pályázati keret, amelyre pályázni kizárólag az 50 kVA csatlakozási teljesítmény alatti (HMKE méretű), hálózatra csatlakozó napelemes rendszer kialakítására lehet, saját villamosenergia-igény részbeni vagy teljes közvetlen kielégítése céljából.

Az első szakaszban 2014. augusztus 21. és 2014. augusztus 30. között lehet benyújtani a pályázatokat és a nyertes projektek könnyített elbírálású, szakaszos eljárás keretében kerülnek kiválasztásra.

A formai feltételeknek megfelelő pályázatok sorba rendezése szakaszonként, a tartalmi szempontok szerint elért pontszámok alapján történik majd, és a projektek a meghirdetett keret erejéig kerülnek támogatásra. Ha az említett 5 milliárd forintos keret az első szakaszban nem merülne ki, akkor várható majd egy második szakasz meghirdetése.

Összhangban azzal, amelyre az elmúlt napokban több vezető gazdaságpolitikus is utalt: a projektek keretében az elszámolható költségekre szigorú korlátozó szabályok vonatkoznak. A projekt előkészítésére (utófinanszírozás keretében) legfeljebb 6%-nyi költség számolható el, emellett a kétfajta projektmenedzsment kategóriára maximum 5%-ot engednek (legfeljebb 2,5 millió forint az 50 millió forintig terjedő projektméret esetén).

Be the first to comment on "Napkollektor pályázat magánszemélyeknek 2015/2016"

Leave a comment