Viszi a pénzedet a NAV! – nav inkasszó bankszámlára

Viszi a pénzedet a NAV! – nav inkasszó bankszámlára

 

Az év első kilenc hónapjában az adóhatóság 900 ezer alkalommal kísérelte meg leemelni az adósságot felhalmozó cégek és magánszemélyek bankszámláiról a közkasszát megillető összegeket – írja szerdai számában a Magyar Idők.

Kis Péter András, a Nemzeti adó- és Vámhivatal (NAV) szóvivője a lapnak elmondta: a két éve működő elektronikus rendszer segítségével a hatóság akár egy-két nap alatt megtudhatja az összes hazai pénzintézettől, tart-e ott bármilyen formában pénzt az államnak tartozó magánszemély.

Közlése szerint 2015 első háromnegyedében a NAV több mint 2,6 millió esetben kért információt a bankoktól a köztartozók listáján szereplők ügyeiben, 700 ezerrel több alkalommal, mint az előző év azonos időszakában, s az intézmények válaszaiból 90 ezer értékes információhoz jutottak hozzá a köztartozások behajtásáért dolgozó hivatalnokok.

Hozzátette: több tízezer esetben a késedelembe eső magánszemélyek jövedelmének egy részét irányította magához a szervezet, sok ezer ügyben ingóságokat igyekezett lefoglalni a hatóság, amely mintegy húszezer alkalommal vont el járművet, számos esetben pedig ingatlannal jártak el ilyen módon.

Mit tehetünk ilyenkor :

Mit tehetünk, ha „inkasszóval” terhelték a bankszámlánkat

A hatósági átutalási megbízással, közismert nevén az „inkasszó” intézményével mind a magánszemélyek, mind a gazdálkodó szervezetek találkozhatnak. A bankszámlával rendelkező adózók esetén az adóhatóság a végrehajtási eljárást általában inkasszó kiadásával indítja meg.

Ha az esedékességig a kötelezettséget az adózó nem fizette meg, rövid időn belül számíthat inkasszóra, mivel az adóhatóság előzetes értesítés nélkül kezdi meg a végrehajtást, amelyre a hatályban lévő jogszabályi előírások feljogosítják. Végrehajtást kizáró tényező a fizetési könnyítés iránti kérelem, átvezetés, önrevízió, stb.

 

A fizetési számlát vezető pénzforgalmi szolgáltató (bank) az adóhatóság hatósági átutalási megbízását a végrehajtható okirat csatolása nélkül köteles teljesíteni. A pénzügyi intézmény a hatósági átutalási megbízáson megjelölt pénzforgalmi bankszámlán túl köteles kiterjeszteni a teljesítést minden olyan bankszámla-, betét- és takarékbetét-szerződés alapján kezelt összegre is (lakossági számla, forint- és devizaszámla, lekötött betétek), amely az adóst megilleti. A végrehajtás alól az öregségi nyugdíj legalacsonyabb összege, ami jelenleg 28.500,-Ft mentesül a végrehajtás alól.

A magánszemélyt megillető összegből az öregségi nyugdíj legalacsonyabb összegének négyszerese feletti összeg korlátlanul végrehajtás alá vonható, az ez alatti összegből pedig az öregségi nyugdíj legalacsonyabb összege és az öregségi nyugdíj legalacsonyabb összegének négyszerese közötti rész 50%-a vonható végrehajtás alá.

 

Amennyiben a számlán a teljesítéshez szükséges fedezet nem áll rendelkezésre, a pénzügyi intézmény a fedezet biztosításáig – legfeljebb azonban 35 napig – függőben tartja az inkasszót.

 

Abban az esetben, ha adózó tudomására jut a bankjától, hogy számláját hatósági átutalási megbízás terheli, de a kötelezettségét időközben teljesítette, úgy vegye fel a kapcsolatot az adóhatósággal, vagy személyesen bármelyik Ügyfélszolgálaton igazolhatja befizetését. A hatósági átutalási megbízás a teljesítés hiteles igazolását követően soron kívül visszavonásra kerül.

 

                                                                                              Molnár Tamás

                                                                                        Végrehajtási ügyintéző

 

Nav-Apeh inkasszó szabályai 2015/2016 – az adóhatóság jön és viszi a pénzed bármikor utána jön a vagyon lefoglalás

Be the first to comment on "Viszi a pénzedet a NAV! – nav inkasszó bankszámlára"

Leave a comment