Hogyan élnek a nyugdíjasok Romániában?!?!

Az idősek helyzetét vizsgálta a Global AgeWatch Index 96 országban, amiből kiderült, hogy Norvégia a legkedvezőbb, míg Afganisztán a legrosszabb hely a nyugdíjasok számára. Magyarország a mezőny 46. helyét foglalja el.

Az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) becslése szerint 2030-ban közel 1,4 milliárd idős ember él majd a világon. Harminchat év múlva viszont a világ lakosainak közel 21 százaléka tartozik majd a 60 évnél idősebbek kategóriájába – jelentette az ENSZ.

A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) 2014. évi, Az időskorúak szociális védelme: fő politikai trendek és statisztikák című jelentése kiemeli, hogy világszerte a nyugdíjasok közel fele nem kap semmilyen járadékot és nagy részük olyan kis összegben részesül, ami nem elegendő a megfelelő és biztonságos megélhetéshez.

A tanulmány egyik érdekessége, hogy az alacsony vagy a közepes GDP-vel rendelkező országokban a 65 évesnél idősebbeknek nagyjából a negyede kap nyugdíjat, míg a lista végén álló országokban – mint például Afganisztánban- nincs ingyenes egészségügyi ellátás.

A jelentés szerint Európában a költségvetési megszorítások jegyében csökkentették a szociális juttatásokat, ami hozzájárult a szegénység és a társadalmi kirekesztettség növekedéséhez. Az Európai Unión belül 124 millió embert, a lakosság 24 százalékát sújtja ez a helyzet.

Norvégia az élen

A 96 vizsgált ország körül Norvégia végzett a dobogón, köszönhetően a jól szervezett idősellátásnak. A tanulmány kiemeli, hogy az országban hagyományos az állami gondoskodás és komoly kampányok folynak a közösségi médiában a nyugdíjjal kapcsolatban.

Norvégiát Svédország követi, ahol mind a polgári szabadság, mind a tömegközlekedés jó helyzete hozzájárult az idősek elégedettségéhez. Svédország 25,6 százalékát alkotják a 60 évnél idősebb emberek.

A harmadik helyre Svájc került, ahol a régióban a legjobbnak értékelték a tömegközlekedést. A régióban a második helyen áll Svájc egészségügyi helyzete a megkérdezettek válaszai alapján.

Az utolsó három helyezett

A lista utolsó három helyét a Gázai övezet, Mozambik és Afganisztán foglalja el. A 94. helyen álló Gázai övezetben a legalacsonyabb az állami nyugdíjkeret, egyben a régió legalacsonyabb GDP-je is ott van. A 60 évnél idősebbek aránya az országban 4,6 százalék.

Az utolsó előtti helyen lévő Mozambik sem büszkélkedhet az idősek jó helyzetével, mivel az átlagosnál jóval rosszabb az időskori szegénység aránya. A minimális öregségi nyugdíj Mozambikban átszámítva közel kétezer forintot tesz ki.

Afganisztánban a népesség 3,9 százalékát alkotják a 60 évnél idősebb polgárok, vagyis az országban valamivel több, mint egymillió idős ember él. A régióban itt a legalacsonyabb az iskolai végzettség az idősek körében.

Magyarország a 46. helyen áll

Magyarország a 2,4 millió 60 évnél idősebb lakosának életkörülményei alapján a középmezőnyben helyezkedik el. Az időskori szegénységi ráta 9,7 százalék, az egészségügy területén közepes Magyarország helyzete. A statisztika szerint hazánkban az idősek közérzete jobb, mint amit a gazdasági körülmények indokolnának.

Hasonló a helyzet Romániában is, ahol kiemelkedő szerepet kap a nyugdíjasok körében a szociális, baráti kapcsolatok ápolása. Az országban 91 százalékot ért el a relatív jóléti mutató, ezzel öt hellyel megelőzte Magyarországot a listán.

A minimális öregségi nyugdíj 22 800 forint, összehasonlítva Norvégiával, ott ez az összeg 230 ezer forint.

A jelentés szerint 2030-ra közel 2,7 millió, míg 2050-re a becslések szerint körülbelül 3,27 millió magyar nyugdíjas lesz Magyarországon.

 

A hivatalos sorrend

1. Norvégia
2. Svédország
3. Svájc
4. Kanada
5. Németország
11. Nagy-Britannia
14. Ausztria
29. Szlovénia
32. Lengyelország
41. Románia

45. Vietnam
46. Magyarország
47. Szlovákia
53. Albánia

92. Tanzánia
93. Malawi
94. Gázai övezet
95. Mozambik
96. Afganisztán

 
Forrás: vg.hu

Be the first to comment on "Hogyan élnek a nyugdíjasok Romániában?!?!"

Leave a comment