Hírközpont – hírek

Minimálbér, garantált bérminimum összege 2025

Minimálbér, garantált bérminimum összege 2025

Minimálbér, garantált bérminimum összege 2025 – A formálódó megállapodás alapján elképzelhető, hogy a minimálbér 2025-ben végül kisebb mértékben nő, mint eddig tudni lehetett.

Hirközpont

„Abban még meg kell állapodnunk a munkáltatókkal, hogy évről évre mennyivel emelkedik a minimálbér, de az már most biztosan kijelenthető, hogy az emelés nem lesz egyforma mértékű. A gazdaság teljesítményétől függ, hogy a három évre számított átlagos 12 százalékos emelés 2027-ig hogyan fog pontosan megvalósulni” – mondta a Világgazdaságnak Mészáros Melinda a Liga Szakszervezetek vezetője. A hét elején jártak Nagy Márton nemzetgazdasági miniszternél a munkaadói és a munkavállalói oldal képviselői, akik több, eddig tisztázatlan kérdésükre igyekeztek választ kapni. Az ezereurós minimálbérre és egymillió forintos átlagos keresetre vonatkozó kormányzati tervek egyaránt pontosításra szorultak, ám a fő kérdés továbbra is, hogy mennyi lesz a minimálbér 2025-ben és az azt követő években.




Kezdetét vette a hazai minimálbér átalakítása, már a kormány asztalán van az a rendelettervezet, amely a kötelező legkisebb munkabér megállapítását az eddigi gyakorlathoz képest lényegesen kiszámíthatóbb és rendezettebb keretek közé szorítja. A készülő kormányrendelet elfogadása alapfeltétele annak, hogy a szakszervezetek, a munkáltatói érdekképviseletek és a kormány ismét több évre szóló bérmegállapodásról dönthessen az év végéig írja a Hitel fórum.

A Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumának (VKF) legutóbbi ülésén a munkaadói és munkavállalói oldal, valamint a kormány is elfogadta azokat a szempontokat, amelyeket a jövőben már nem lehet figyelmen kívül hagyni a minimálbér és a garantált bérminimum összegéről szóló egyeztetéseken. A rendelet egyben garantálja, hogy a minimálbér jelentősen emelkedjen a következő három évben és megfeleljen az Európai Unió minimálbér-irányelvében foglalt kötelezettségeket is.

Kiszámítható keretek közé szorítják a minimálbér változását

A szakszervezetek, a munkáltatók és a kormány idén minden eddiginél korábban, már júliusban megkezdték az egyeztetést a minimálbér és a garantált bérminimum emeléséről. Ennek egyik oka, hogy 2024 végére az Európai Unió minimálbér-irányelvében előírt kötelezettségeket minden tagállamnak be kell vezetnie.

A korai tárgyalások másik oka, hogy 2025-től ismét egy többéves bérmegállapodás megkötése a cél, hasonlóan a mindenki szerint sikeres, gyorsuló béremelést és jelentős adócsökkentést eredményező 2026-2022 közötti egyezség mintájára.

Exit mobile version