Falusi CSOK 2025 – itt vannak a feltételek!
Falusi CSOK 2025 – itt vannak a feltételek! 2025-ben is elérhető a preferált kistelepüléseken a falusi CSOK, amely az egyetlen vissza nem térítendő otthonteremtési támogatás a családok számára. Házépítésre vagy lakásvásárlásra egy gyerekkel 1 millió, kettővel 4 millió, hárommal 15 millió forint igényelhető, házaspárok esetén az előre vállalt gyermekek is figyelembe vehetők. Meglévő ingatlan korszerűsítésére, bővítésére az említett összegek fele vehető fel, és a falusi CSOK kamattámogatott hitelfelvétellel is kombinálható. Bemutatjuk a feltételeket, a településlistát és az igénylési tudnivalókat.
Falusi CSOK 2025: mire vehető fel és mekkora összeg?
A falusi CSOK továbbra is a preferált kistelepüléseken (lásd alább a településlistát) fekvő vagy külterületi (tanya, birtokközpont) lakásnak minősülő
- új családi ház vásárlása vagy építése vagy
- használt lakás vásárlása és bővítése, illetve korszerűsítése vagy
- kisebb összegben (lásd alább) meglévő használt lakás bővítése, illetve korszerűsítése
céljából vehető igénybe, új építésű társasházi lakásra nem. Nem változott, hogy használt lakás vásárlására akkor használható fel, ha egyúttal a lakás korszerűsítésére és/vagy bővítésére is igénybe veszik a kedvezményt. Az összegek viszont még tavaly emelkedtek:
- egy gyermek esetén a korábbi 600 ezer forintos összeg 1 millióra,
- két gyermek esetén a korábbi 2,6 milliós összeg 4 millióra,
- három gyermek esetén a korábbi 10 milliós összeg 15 millióra emelkedett
2024. január 1-jétől, házaspárok esetében ebbe az előre vállalt gyermekek is beleszámítanak, a többieknél csak a meglévők (a legalább 12 hetes magzattal együtt). Használt lakás vásárlása és bővítése, illetve korszerűsítése esetén a felvett 50%-a fordítható magára a vásárlásra, a másik fele a bővítésre, illetve korszerűsítésre.
Falusi CSOK 2025: ki számít gyermeknek, hány gyermek vállalható?
A gyermekszám meghatározása során az igénylővel egy háztartásban élő meglévő és előre vállalt 25 év alatti gyermekek számát, illetve a 12. hetét elért magzatot együttesen kell figyelembe venni. Ami a gyermekek előre vállalását illeti, kizárólag fiatal házaspárok (41 év alatti feleség) számára lehetséges:
- gyermektelen fiatal házaspárok (41 év alatti feleség) legfeljebb három,
- egygyermekes legfeljebb kettő,
- kétgyermekes fiatal házaspár egy gyermeket vállalhatnak előre,
más (idősebb vagy élettársi kapcsolatban élő, akár egyedülálló) igénylők meglévő gyermekek után tudják igénybe venni a falusi CSOK-ot. Egy gyermek vállalását 4 év, kettőét 8 év, háromét 10 év alatt kell teljesíteni.
Lakáshitellel már rendelkezők esetén a családi otthonteremtési kedvezmény azon utóbb született gyermek után is igényelhető tartozáscsökkentésre, akire tekintettel még nem vették igénybe a CSOK-ot. Az utóbb született gyermek után igényelhető családi otthonteremtési kedvezmény gyermekenkénti összege a korábbi 400 ezer forintról 1 millió forintra nőtt.
Falusi CSOK 2025: milyen feltételeket kell teljesíteni?
Fontos megkötés, hogy a falusi CSOK 2025-ben
- a figyelembe vett, azonos háztartásban élő gyermek(ek) 25. életévének betöltéséig igényelhető,
- büntetlen előélet és legfeljebb 5 ezer forintos köztartozás mellett vehető fel,
- előre vállalt gyermekre csak olyan házaspárok igényelhetik, amelyben a feleség 41 évnél fiatalabb (meglévő gyermeknél nincs ilyen életkori megkötés),
- egy gyermek vállalását 4 év, kettőét 8 év, háromét 10 év alatt kell teljesíteni, ha ezek nem teljesülnek, akkor a Ptk. szerinti késedelmi kamat 3 százalékponttal növelt mértékével kell a támogatást visszafizetni,
- a CSOK Plusz szabályaival egységesen legalább 2 éves folyamatos tb-jogviszony szükséges hozzá, ami külföldön és felsőoktatási jogviszonnyal is teljesíthető, és legfeljebb 30 napos megszakítás lehet benne; ugyanakkor az átalányadózást legalább egy éve alkalmazó egyéni vállalkozó vagy mezőgazdasági őstermelő, illetve legalább egy éve kisadózó egyéni vállalkozó esetében a tb-elvárást 1 évre csökkentették 2024 folyamán,
- meglévő tulajdon egy másik ingatlanban nem akadály, de a támogatott lakásban házastársak, élettársak esetén mindkét félnek tulajdont kell szereznie,
- a falusi CSOK-os ingatlanban is 10 évig bent kell élni (bizonyos kivételekkel, lásd alább), erre az időszakra az állam javára jelzálogjog, valamint annak biztosítására elidegenítési és terhelési tilalom kerül bejegyzésre,
- kivételt jelent a bentlakási kötelezettség alól a) a gyermek tanulmányai miatti elköltözése, b) egészségügyi intézményben kezelés, c) legfeljebb öt évig egy másik településen történő munkavállalás, d) közeli tartozó ápolása, e) letöltendő szabadságvesztés, f) a nagykorú gyermek elköltözése, g) a nagykorú váló gyermek elköltözése, h) a foglalkozási jogviszony miatt szolgálati lakásban való bentlakás kötelezettsége írja a News7.
A falusi CSOK igénylése és folyósítása: hol és meddig?
Az igénylő a hitelintézetnél benyújtott kérelme alapján igényelheti a családi otthonteremtési kedvezményt, amelyet a megkötött támogatási szerződés alapján a Magyar Államkincstár a hitelintézeten keresztül folyósít.
Építés és bővítés esetén a támogatás folyósítása készültségi foknak megfelelően, utólagosan történik, a részösszegeket a bank az elért készültségi fok arányában, a beruházási költségek legalább 70%-áról szóló számlabenyújtás mellett folyósítja.
A falusi CSOK-ot a) lakás vásárlása esetén az adásvételi szerződés megkötését követő 180 napon belül, b) lakás építésiengedély-köteles bővítése esetén a használatbavételi engedély kiadását vagy a használatbavétel tudomásulvételét megelőzően, c) lakás egyszerű bejelentéshez kötött bővítése esetén a felépítés megtörténtét tanúsító hatósági bizonyítvány kiállítását megelőzően, d) új lakás építése esetén a használatbavételi engedélyről szóló határozat vagy a használatbavétel tudomásulvételét igazoló hatósági dokumentum vagy az egyszerű bejelentéshez kötött új lakóépület felépítésének megtörténtét igazoló hatósági bizonyítvány kiállítását, nem engedélyköteles építési tevékenység esetén annak befejezését megelőzően kell igényelni a választott hitelintézetnél.