Családi otthonteremtési kedvezmény 2019 (Csok-2019)

Családi otthonteremtési kedvezmény 2019 (Csok-2019)

A 2015. július 1-től bevezetett egyösszegű, vissza nem térítendő lakáscélú támogatás, a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK) 2016. szeptember 15-étől még kedvezőbb feltételekkel igényelhető.

Az otthonteremtési program egyformán szól a családalapítás előtt állóknak, a még gyermektelen fiatal házasoknak, a gyermeküket egyedül nevelőknek, az örökbefogadóknak, az egygyermekes, a kétgyermekes, a három vagy több gyermekes családoknak, az új lakás építőknek vagy vásárlóknak, az új ház építőknek és vásárlóknak, a használt lakás vásárlóknak és a lakásukat bővítőknek.

Családok otthonteremtési kedvezménye: bankonként változik az önerő mértéke!

A jegybanki állásfoglalás után is maradt még bizonytalanság az új szocpol körül. A jövő héten több banknál elindul majd a szolgáltatás, de hiába számítják be önerőként a kedvezményt, lehet, hogy kérnek még további saját finanszírozást a hitelfelvevőktől a bankok.

Megpróbált tiszta vizet önteni a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a pohárba a családok otthonteremtési kedvezménye (CSOK) kapcsán. A jegybank állásfoglalásából egyértelműen kiderül: amikor egy hitelintézet azt vizsgálja, megvan-e a jogszabályok által minimálisan előírt 20 százalékos önerő egy forintalapú lakáskölcsönnél, a CSOK-ot nyugodt szívvel beszámíthatja. A bankokat azonban ez a hír nem késztette automatikusan lazításra.Lapunk több hitelintézetet is kérdezett, többségük dodonai választ adott arra a kérdésre, elfogadják-e majd az új szocpolt önerőként, illetve, hogy a jegybanki állásfoglalás változtat-e a hitelbírálat szabályain.

Az UniCreditnél be fog számítani a támogatás az önerőbe, és korábban az MKB, a CIB és az FHB is azt nyilatkozta lapunknak, hogy saját erőként kalkulál az új szocpollal. A Budapest Bank azonban a CSOK-on túl is legalább 20 százaléknyi önerőt kért.

A jegybank állásfoglalása mégsem volt teljesen hiábavaló. Az OTP például hivatalosan még nem foglalt állást ebben a kérdésben, a hitelközvetítő partnereit viszont állítólag már tájékoztatta arról, hogy valószínűleg el fogja fogadni júliustól önerőként a CSOK-ot. Igaz, a vezető hazai hitelintézetnél valószínűleg így is szükség lesz önerőre, az OTP ugyanis a tapasztalatok szerint 20 százalékos önerővel korábban sem érte be, körülbelül 30 százalékot várt el a hitelfelvevőktől – mondja Kiss Gábor, a Benks Kft. régióvezetője.Más bankokra is jellemző ez. „A legtöbb bank eddig sem használta ki a hitelfedezeti arány 80 százalékos plafonját, sok hitelintézet legalább 30-40 százalékos önerőt várt el a kérelmezőktől” – mondja Tóth Tamás, a Hitelnet régióvezetője. A tapasztalatok szerint piaci átlagnál kisebb önerővel is beéri a K&H, az FHB, az UniCredit és a CIB is, de vidéken, kisebb településeken, rosszabb szerkezetű épületeknél szinte minden bank magasabb saját finanszírozást vár el.

A jövő héten induló CSOK körül más bizonytalanságok is vannak. Az például még érthető, ha a már megszületett gyerek után elfogadják a bankok önerőként a támogatást, hiszen ezt a pénzt nem kell visszafizetni. Az viszont kérdéses, hogy mi lesz a megelőlegező támogatások megítélése a hitelbírálatnál, amit a tervezett gyerekekre kérhetnek a házaspárok. (Egy vagy két gyerek után is fel lehet venni a kedvezményt, az első gyereknek ebben az esetben négy, a másodiknak nyolc éven belül kell világra jönnie.)
Eddig egyébként a Hitelnetnél hivatalosan csak három bank, a K&H, az OTP és az FHB jelezte, hogy a jövő héttől nyújtják a CSOK-ot, és az OTP már a médiában is reklámozza a lehetőséget. Sok hitelintézet készül még a programra, de van, ahol még azt sem tudják pontosan, milyen nyomtatványok kellenek majd az igényléshez. Az szinte biztos, hogy igazolni kell majd például a kiszemelt ingatlan energetikai osztályát, ami használt családi házak esetében általában B, C vagy D kategóriát jelent. A C-nél alacsonyabb besorolású házaknál, lakásoknál egyébként olyan igazolás is kell, hogy az ingatlan állapota nem életveszélyes.
Versenyelőny lehet belőle
Az állami támogatás összege 500 ezer és 3,25 millió forint között lehet, egy kétgyerekes család például alapesetben a lakóingatlan méretétől függően 800 ezer–1,3 millió forintot kaphat, egy háromgyerekes pedig 1,2–2 millió forintra jogosult. A CSOK különösen a vidékieknek kedvez, mivel a kisebb településeken élő családok jellemzően nem kis lakásokat, hanem tágasabb családi házakat vásárolnak, így jogosultak lehetnek a maximális összegre.
Ahol nehézséget okoz a családoknak az önerő megteremtése, vagy a saját erőt szívesebben fordítanák felújításra vagy az illetékek kifizetésére, ott azok a bankok kerülhetnek versenyelőnybe, amelyek kevesebb önerővel is beérik, esetleg az állami támogatáson felül már nem is kérnek több saját erőt.

1 Comment on "Családi otthonteremtési kedvezmény 2019 (Csok-2019)"

  1. Szeretném megérdeklődni, hogy szüleimtől ajándékba kaptam egy 66 m2-es kertes családi házat, mely 2 szobából áll, 1913 épült és 1975-ben került felújításra.
    3 kiskorú gyermekem van, és jelenleg válófélben vagyok. A ház csak az én nevemen van. Kaphatok-e CSOK-ot, ha egy szobával szeretném bővíteni a lakást és felújításhoz támogatást, ill. hitelt milyen formában.

Leave a comment